خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

مرواریدی سیاه در دل دریای خزر

مرواریدی سیاه در دل دریای خزر

مرواریدی سیاه در دل دریای خزر

ردپای انسان در نابودی محیط زیست موضوع جدیدی نیست.گذشت زمان و دیدن صحنه هایی از نابودی جز به جز کره زمین نه تنها از زیاده خواهی ها کم نکرد، بلکه به هر طریقی راهی پیش گرفته شد که موقعیت و وضعیت کنونی انسان به هر وسیله و نتیجه ای ارتقا یابد.

 

اتمام جنگ سرد، پایانی جز هم سفره شدن جمهوری های جدید مانند قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان برای دریاچه خزر نداشت. از آن زمان به بعد دیگر این ایران و شوری سابق نبودند که سهم از خزر داشتند بلکه با متلاشی شدن جماهیر شوروی این دریاچه به 5 عضوثابت رسید.

تنها استفاده از منابع زیربستر و فسیلی و بهره برداری ذخایر نفتی نبود که محیط زیست این دریاچه را به خطر انداخت. بلکه موارد دیگری چون صید بی رویه وغیرقانونی ماهی به نام استورژن در زیستگاه 250میلیون سالی خود یعنی خزر؛ هیچ امیدی را به بقای این گونه نادر و ارزشمند باقی نذاشته است. طبق تحقیقات به عمل آمده تا سال 1400 ذخایر ماهی خاویار دریای خزر که 90 درصد خاویار جهان ازآن تأمین می شود به صفر می رسد.

محدودیت صید و صدور ماهی خاویار در سال های اخیر باعث افزایش تقاضا و در نتیجه قاچاق این ماده ارزشمند شده که این موضوع مسئولیت کشورهای مجاور دریا که به نوعی در کاهش نسل ماهی خاویار نقش داشتند را، بیشتر می کند.

اما دراین میان صید ماهی خاویار به سبب تکثیر پرورشی آن در دریاچه هایی که نزدیک به محیط دریا قرار دارند و سپس رها سازی آنها در دریا راهی پر دردسر اما سود آور است. کسب و کاری که هم خدمت به حفظ محیط زیست محسوب می شود و هم کمک شایانی به اقتصاد کشورمان دارد. به گزارش از خبر گذاری های داخل، صادرات خاویار پرورشی در سال گذشته به بیش از 100تن رسید. با اعلام سازمان شیلات مبنی بر اینکه  امکان توسعه پرورش این گونه در همه استان‌ها وجود دارد.به غیر از استان های شمالی که 50 درصد تکثیر این گونه را بر عهده دارند. در استان هایی مانند هرمزگان، فارس، قم و خوزستان نیز مزرعه پرورش ماهیان خاویاری وجود دارد.

فسیل های زنده جهان

نسل ماهی های خاویار که ارزشمندترین آن از نوعی ماهی به نام بلوگا و خاویار سیاه از آن بهره برداری می شود به دوران قبل از دایناسورها بر می گردد. همین علت آنها را به عنوان فسیل های زنده جهان مشهور کرده ماهی هایی که قبل از 15 سالگی تخم گذاری را آغاز نمی کنند.

«انواع ماهی خاویار»

5 گونه از بهترین ماهی های خاویاری جهان در دریای خزر زندگی می کنند. فیل ماهی (بلوگا) که ارزشمند ترین نوع ماهی خاویار در جهان محسوب می شود که هر 2 یا 3 سال تخم ریزی و 150سال عمر می کند. طول این ماهی به شش متر هم می رسد. تاس ماهی ایرانی (قره برون)، تاس ماهی روس(چالباش)، ماهی شیب، و در آخر ماهی اوزون برون که کوچکترین نوع ماهی خاویاری دریای خزر و بر خلاف افکار عمومی به لحاظ کیفی در رتبه آخر قرار دارد.

«فواید خاویار»

ارزش غذایی ماهی خاویاری بیشتر از گوشت به سبب تخم این گونه از ماهیان است که سرشار از ویتامین‌ها، املاح معدنی، پروتئین و چربی و اسید های آمینه ، چربی سودمند است. مصرف خاویار در پیشگیری و درمان فشارخون بالا ، پیشگیری از حملات قلبی و بیماری آلزایمر، مقابله با ویروس‌ها، میگرن و استرس، بازسازی هموگلوبین در بدن، تقویت ماهیچه و استخوان و درمان افسردگی و بسیاری از موارد دیگر بسیار مفید است. 

«نحوه مصرف»

خاویار ایرانی به علت کیفیت مطلوب و انرژی زابودنش، از لوکس ترین غذا و صبحانه طبیعی دنیا محسوب می شود که به علت قیمت بالای آن -در سال گذشته به ازای هر کیلو 10میلیون - متعلق به اقشار ثروتمند و جزو 8 خوراکی گران جهان محسوب می شود. این نوع خوراکی به صورت سرد سرو می شود و طبخ ندارد. خاویار در رنگ های مختلف طلایی، مشکی، زیتونی، طوسی وسرخ دیده می شود. خاویار معمولا همراه نان ، کره و سبزیجات معطر و عده ای با زرده تخم مرغ و مقدار کمی پیاز صرف می شود.

 معرفی کتاب خاویار ایران انواع ماهی خاویار
نظرات کابران باهوک ریویو