خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نکاتی برای سفر در دل طبیعت

نکاتی برای سفر در دل طبیعت

نکاتی برای سفر در دل طبیعت

فصل تابستان است و اوج سفرهای تابستانی به شهرهای مختلف و گوشه و کنار دنیا. بعضی ها گردش در شهرهای مختلف و بازدید از بناهای تاریخی را انتخاب می کنند، برخی به کشورهای خارجی می روند و عده ای نیز طبیعت گردی را انتخاب می کنند.

وقتی صحبت از طبیعت گردی می شود، کشور زیبای ایران با طبیعت بی نظیرش بهترین گزینه برای شروع یک سفر پرماجراست. کشور ما مکان های بکر و زیبایی دارد که با برنامه ریزی مناسب می توان به سراغشان رفت. قبل از شروع یک طبیعت گردی بی خطر، رعایت یکسری نکات بسیار حائر اهمیت است که در این مقاله به توضیح آن ها پرداخته ایم.

1.آشنایی با مسیر

 پیش از شروع مسافرت، نقشه ای از منطقۀ مورد نظر تهیه کنید و یا از منابع آنلاین استفاده کنید و مسیر شروع و پایان را خوب بررسی کنید و مسیرهای اشتباه را نیز روی نقشه علامت بزنید.

 

2.وضعیت آب و هوایی

وضعیت آب و هوایی را قبل از حرکت خوب بررسی کنید. این کار کمک می کند لباس و تجهیزات مناسب را انتخاب کنید.

 

3.کفش مناسب

بسیار مهم است کفشی که می پوشید، پاها را در طول سفر اذیت نکنند. به خصوص در طبیعت گردی ها که پیاده روی هم زیاد است. کفش های مناسبی در لوازم ورزشی ها وجود دارند که مناسب این گونه سفرها هستند. توجه داشته باشید برای ماه های گرم تابستان بهتر است صندل های مناسب ورزشی را خریداری کنید.

 

4.لباس مناسب

اگر مکان مورد نظر، هوای گرمی دارد، لباس نخی سبک بردارید و چنانچه مسیری بارانی در پیش دارید، لباس پلی استری و یک بارانی انتخاب بهتری است و یک کاپشن یا پلیور سبک گرم، کلاه و دستکش هم گزینۀ مناسبی برای فصول پاییز و زمستان یا شب های سرد است. بهتر است کوله پشتی تان را تا حد امکان سبک ببندید و بدین منظور هنگام خرید دقت کنید. مثلا می توانید به جای حمل قوطی بزرگ لوسیون یا ضدآفتاب مقداری از آن را در ظرفی کوچک بریزید و با خود ببرید. با رعایت این موارد کوچک خواهید دید وزن کوله تان چقدر فرق کرده است.

 

5.لوازم ضروری

مهم است که لوازم ضروری را همراه خود داشته باشید تا در دل طبیعت که خبری از درمانگاه و اورژانس و امداد نیست به شما کمک کند. لوازمی مثل: نقشه، چراغ قوه، عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب، آتش(کبریت،شمع...)، کیت تعمیر و ابزار کوچک، در صورتی که از مسیرهای صخره ای و آبی می گذرید جلیقه نجات، کلاه ایمنی و کفش مناسب برای داخل رودخانه، کمک های اولیه (باند، بتادین، گاز استریل، دارو) و پناهگاه(چادر، پتو و کیسه زباله) به همراه داشته باشید.

 

در کنار تجهیزات مناسب برای طبیعت گردی، رعایت نکاتی هم ضروری است.

کنجکاوی بیش از حد ممنوع

اگر با پوشش گیاهی منطقه و گیاهان آنجا آشنایی ندارید، مراقب باشید. چرا که بسیاری از گیاهان سمی مشابه انواع غیر سمی شان هستند. مانند قارچ های سمی که به صورت خودرو در طبیعت رشد می کنند.

حیوانات وحشی

پیش از سفر درمورد حیات وحش منطقه تحقیق کنید. همۀ حیوانات وحشی از آتش می ترسند و معمولا به آن نزدیک نمی شوند. می توانید هنگام سفر چند ترقه همراه خود داشته باشید. حیوانات از صدای تفنگ وحشت دارند. هنگامی که در شرایط بحرانی گیر افتادید، با منفجر کردن ترقه آن ها را فراری دهید. حیوانات مخصوصا خرس به بوی پای انسان حساس است و چنانچه هنگام خواب کفشتان را خارج از چادر بگذارید، خرس ها را به خود جذب می کند. بنابراین بهتر است کفش ها را در یک ساک بگذارید و داخل چادر یا خودرو بگذارید.

شستن ظروف

وجود روغن زیتون در غذا باعث می شود چربی ظرف راحت تر پاک شود. پس می توانید آن را به غذای خود اضافه کنید. بهترین پاک کننده خاکستر و آب است. اما باید تنها از خاکستر چوب و گیاهان استفاده کرد. پس حتی الامکان آشغال های اضافه را در آتش نیندازید. آب را به خاکستر چوب اضافه کنید و با خمیری که به دست می آید، به راحتی چربی ها از سطح ظروف پاک کنید. 

تجهیزات کامل

اگر در مسیر طبیعت گردیتان رودخانه وجود دارد، حتما کفش مخصوص همراه خود داشته باشید. چراکه ممکن است اشیایی مثل شیشه در رود وجود داشته باشند که پای شما را زخم کنند. کلاه ایمنی و جلیقۀ نجات نیز از موارد ضروری است.

آتش

در فصل پاییز و زمستان که هوا سرد است، آتش زنه به همراه داشته باشید. بهترین راه برای درست کردن آتش در شرایطی که باد شدید می وزد، این است که آتش را از بیرون به داخل بسازید. بدین ترتیب که پس از جمع آوری چوب درختان مرده و شاخ و برگ، آن ها را به شکل یک مخروط درست کنید. چوب هایی که ضمغ دارند (مثل درخت کاج)، سبب می شوند جرقه در هوای مرطوب راحت تر زده شود. برای روشن کردن آتش بهتر است از فندک های اتمی که شعله های بلند و قوی ایجاد می کنند، استفاده کنید. هنگام ترک محل حواستان به آتشی که درست کرده اید باشد و تا هنگامی که از خاموش شدن کامل خاکستر آتش مطمئن نشده اید، محل را ترک نکنید.گردشگری معرفی کتاب طبیعت گردی نکاتی برای سفر ایرانگردیمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو