خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نکاتی کلیدی درباره قبل و بعد ورزش

نکاتی کلیدی درباره قبل و بعد ورزش

نکاتی کلیدی درباره قبل و بعد ورزش

در فصل تابستان گذشته از فرصت های خوبی که برای سفر و گشت گذار فراهم می شود وقت و فرصت مناسبی برای رفتن به باشگاه های ورزشی و تقویت قوای بدن، برای فرار از گرمای طاقت فرسا و گذران زمان به یکی از مفید ترین شکل ها است.

در این میان دانستن نکاتی که قبل و بعد از ورزش می توانند مفید باشند، بسیار حائز اهمیت است و چه دلیلی بهترازاین که تجربه شیرین و مفید شما در این مدت بتواند انگیزه خوبی برای ادامه ورزش در فصول دیگر نیز باشد. پس با ما همراه شوید برای دانستن نکات کلیدی و مهم در این باره:

-به غیر موارد تغذیه ای که به آنها می پردازیم، نکات دیگری هم باید قبل و بعد از ورزش کردن رعایت شود. توجه داشته باشید که  قبل از انجام حرکات با دستگاه بهتراست 15 تا 30 دقیقه بدنتان را با دوی نرم، حرکات کششی و نرمش های سبک گرم کنید. این حرکات باعث افزایش تدریجی حرارت بدن و بالارفتن ضربان قلبتان می شود وبه این ترتیب شما آمادگی لازم را هم از لحاظ ذهنی وهم جسمی برای انجام حرکات سنگین ترپیدا خواهید کرد. در نتیجه شاداب تر و با ضریب آسیب دیدگی کمتر استفاده ای مفید، از ساعت هایی که وقت وهزینه کرده اید، می برید.

- درباره تغذیه و نوشیدن آب قبل از تمرین های ورزشی نکات متفاوتی وجود دارد. رعایت این موارد تضمین می کند که شما در طول ورزش راحت باشید. اما میزان کربوهیدرات و آبی که قبل از ورزش استفاده می شود بستگی به نوع و موقعیت ورزشی که انجام می دهید، دارد.

خوردن غذا سه یا چهار ساعت قبل از ورزش و یا خوردن میان وعده هایی دو ساعت قبل از تمرین مانند میوه ،خوراکی از حبوبات، نان و کره بادام زمینی یا ماست میوه ای بسیار مفید است. از غذاهایی با پروتئین زیاد و هضم و جذب غذایی سخت به شدت پرهیز کنید.

-منتظر تشنگی برای خوردن آب نباشید. نوشیدن آب قبل و بعد از تمرین عملکردی مناسب در ورزش، می تواند داشته باشد.مقدار آب مورد نیاز در افراد مختلف و بسته به نوع فعالیت، آب و هوا و میزان تعریقی که دارند متفاوت است. بهتر است 10تا 15 دقیقه قبل از ورزش آب بخورید اما نوشیدن آب در هنگام ورزش را فراموش نکنید بلکه به طور متناوب و منظم، کم و جرعه ای آب بنوشید تا بعد از تمرین احتیاج زیاد به جبران کردن آب از دست رفته نداشته باشید.

در نظر داشته باشید کارهایی که بعد از ورزش کردن انجام می دهید می تواند تأثیر مدت ورزشتان را به خوبی نشان دهد پس این نکات را فراموش نکنید:

-اولین کاری که باید انجام دهید سرد کردن است باید کمی تمرین سبک هوازی انجام دهید و با این کار، ضربان قلب خودتان را با سرعتی آهسته و با تمرکز پایین بیاورید.

 -بعد از ورزش سونا یا اتاق بخار ودر صورت عدم  دسترسی بهترین کار یک دوش آب گرم است.این کار برای خلاص شدن از سموم توصیه می شود.

-خوردن غذا بعد ازورزش به شما کمک می کند تا کمتر خستگی و کاهش قند خون را احساس کنید. در واقع تجدید نیرو وترمیم عضلات از طریق پروتئین و کربوهیدراتی که بعد از ورزش مصرف می کنید، دریافت می شود.

-انجام حرکات کششی بعد از ورزش حتی به مدت چند دقیقه محدودیت در دامنه های حرکتی شما را کم می کند.

-تنظیم نامناسب آب موجود در بدن عامل مهمی در بالا و پایین رفتن سریع وزن بدن است. گرفتگی عضلات، خستگی، سرگیجه، تنگی نفس و خشکی دهان و بسیاری از علل دیگر تأثیرات منفی است که بر اثر کم آبی بر روی تمرینتان می گذارد. بنابراین نوشیدن مایعات بعد از ورزش آن هم به صورت آب میوه های مختلف و آب حاوی کربوهیدرات توصیه می شود. افزودنی هایی که به صورت طبیعی به آب اضافه می شود مانند آب پرتقال، لیموترش، نعنا، می تواند آب را مزه دار کند تا به طور طبیعی جایگزین نوشابه های انرژی زا شوند. بهترین و ساده ترین نوشیدنی که می توانید در حین تمرین و پس از آن میل کنید ترکیب یک قاشق نمک و عسل یا شیره خرما با مقداری آب است.

-خواب کافی بدن شما را قادر به بازسازی مجدد خواهد کرد.معرفی کتاب غذا بعد از ورزش آب خوردن بعد از ورزش باشگاه ورزشی
نظرات کابران باهوک ریویو