خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روی سکوی موفقیت

روی سکوی موفقیت

روی سکوی موفقیت

حرفه­ای بودن یکی از وجوه موفقیت در محل کار است. رفتار حرفه­ای می­تواند باعث ارتقای شغلی و سرازیر شدن پیشنهادهای تازه شود چون همه دوست دارند که با افراد حرفه­ای کار کنند. از طرف دیگر هر اندازه که در محیط کار موقعیت بهتری داشته باشید به همان اندازه زیر ذره­بین قرار می­گیرید و مسلما انتظار می­رود که حرفه­ای­تر رفتار کنید. حرفه­ای بودن در ابتدایی­ترین سطحش شامل موارد زیر می­شود که با یکدیگر مرور می­کنیم:

1. خوب لباس بپوشید

خیلی دوست داریم به شما بگوییم که برای حرفه­ای به نظر رسیدن ظاهر اهمیت زیادی ندارد. اما واقعیت این است که تاثیر لباس و ظاهرتان در نگاه اول ممکن است آینده شغلی و حرفه­ایتان را برای همیشه تغییر دهد. بنابراین اولین قدم برای حرفه­ای شدن این است که به سر و وضعتان رسیدگی کنید. هر روز مرتب و تمیز به سرکار بروید. لباس­های کهنه را دور بریزید و قدیمی­ها را اهدا کنید. و در یک جمله هر روز طوری لباس بپوشید که انگار قرار است به جلسه مهمی بروید.

2. از هنجارهای فرهنگی محیط کارتان پیروی کنید

اگر در شغلتان تازه­وارد هستید، با دقت به رفتار همکاران قدیمی­تر نگاه کنید. مثلا به طرز لباس پوشیدن، صحبت کردن، ارائه گزارش به رئیس و رفتارشان با یکدیگر توجه کنید. هر محیط کاری مجموعه هنجارها و ناهنجاری­های مخصوص خودش را دارد و با توجه به کلیت رفتار و منش کارکنان آن مجموعه است که می­توانید آن­ها را بشناسید و رفتار خود را با آنجا منطبق کنید.

3. سر وقت باشید

یکی از مهم­ترین اصول رفتار حرفه­ای خوش­قولی و سر وقت بودن است. اگر قرار است سر ساعت مشخصی در جلسه­ای شرکت کنید، یا آنکه روزی را به عنوان موعد تحویل پروژه­تان مشخص کرده­اید، فراموش نکنید که حواستان به ساعت باشد. هیچ­کس دوست ندارد با کسی کار کند که به وقت او احترام نمی­گذارد و به نظم و قواعد پایبند نیست.

4. عصبی نباشید

آسیب­زننده­ترین رفتاری که در محیط کار چه به عنوان مدیر و چه به عنوان کارمند، می­توانید از خودتان بروز دهید، خشم و عصبانیت است. به گزارش وال­استریت ژورنال، محققان علوم رفتاری متوجه شده­اند که فریاد زدن و از کوره در رفتن در محیط کار باعث بر هم خوردن روابط موثر میان افراد می­شود. حفظ آرامش و خونسردی و تلاش برای متقاعد کردن و آرام کردن اوضاع یکی از مهم­ترین مهارت­هایی است که هر فرد بزرگسالی باید آن را بلد باشد.

5. از شایعه دوری کنید

شما حقوق می­گیرید تا بر روی کارتان تمرکز کنید و به بهترین نحو آن را به انجام برسانید. بنابراین تا می­توانید از حواشی بی­مورد دوری کنید و در عوض برای کارهای مفید وقت بگذارید. گاهی حضور در جمع همکاران که مشغول غیبت کردن پشت سر دیگری هستند، به ضرر شما نیز هست و باعث می­شود وجهه­تان خدشه­دار شود. در اینگونه مواقع کتابی مرتبط با کارتان بخوانید تا هم وقتتان با مسائل بی­اهمیت هدر نرود، هم دانشی مرتبط با کارتان پیدا کنید.

 

 

 

 مطالب مرتبط

چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حراج بزرگِ روز کتاب
در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها