خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آفتاب را سر بکشید!

آفتاب را سر بکشید!

آفتاب را سر بکشید!

80 درصد از مردم کشورمان با وجود غنی بودن ازمیزان دریافت نورخورشید نسبت به دیگر کشورها از کمبود ویتامین D رنج می برند. وزارت بهداشت اعلام کرد:

 با وجود موقیعت مناسب جغرافیایی و آفتاب خیز بود سرزمینمان که عامل اصلی جذب این ویتامین در بدن به شمار می رود این آمار بسیار نگران کننده است و به  تغییر در سبک زندگی و آگاهی بیشتر مردم از دریافت این نوع ویتامین در ارتقای سلامت تأکیید دارد.

شناخت بسیاری از ما تنها به ضرورت دریافت ویتامین ها در بدن منتهی می شود. اما از عوارض و نشانه هایی که ما را در معرض کمبود و خلا آنها قرار می دهد، آگاه نیستیم. هر چند علائم کمبود ویتامینD در بدن به وضوح قابل مشاهده نیست اما با دیدن نشانه هایی که در ادامه مطالب بازگو می شود با علائم کمبودآن بیشتر آشنا خواهید شد.اگر شما هم دچار بعضی از این موارد هستید بهتر است از طریق آزمایش خون، تنها راه تشخیص دقیق میزان ویتامینD در بدن نسبت به پیشگیری و درمان آن زودتر اقدام کنید.

کمبود ویتامین D در بدن طیف گسترده ای از بیماری ها مانند ام اس، فشار خون، دیابت و موارد بیشتری را با خود به همراه دارد. از نشانه های کمبود این ویتامین در بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-ضعف عمومی  بدن و احساس خستگی و رخوت در بیشتر مواقع

-تعرق شدید آن هم در ناحیه سر، بدون فعالیت های فیزیکی و گرم بودن هوا ایجاد می شود. 

-درد ناشی از استخوان ها در دنده، کف پا، ران وعضلات و ماهیچه ها

- افسردگی ، ریزش مو و بدون تغییر عادت غذایی، اضافه وزن پیدا کردن  

- زیاد مریض شدن و واکنش سریع بدن به میکروب ها و عوامل بیماری زا  

-مشکلات گوارشی، به دلیل افزایش سرعت عبور مواد غذایی از بدن

- دیر در آمدن دندان در کودکان، دیر راه افتادن ، کوتاهی قد، نرمی استخوان و آمادگی ابتلا به عفونت هم می تواند از کمبود ویتامین D  در این گروه سنی باشد.

هر چند تغذیه منبع اصلی دریافت ویتامین D در بدن نیست اما مصرف متناوب خوراکی هایی چون ماهی های چرب مانند سالمون و فراورده های لبنی غنی شده و قارچ می تواند 20 درصد از کمبود این ویتامین را در بدن بر طرف کند. در این میان راه آسان تری که بیشترین بازدهی را در جذب این ویتامین دارد، استفاده مفید از نور خورشید است.

با توجه به موارد و راه جذب آسان این ویتامین که از آن یاد شد، اکنون که در فصل تابستان قرار داریم بهتر است برای جذب این ویتامین در بدن، فرصت را غنیمت شمرده و با آگاهی از سلامت و به کار بستن روش هایی آسان به جذب ویتامین D در بدنمان کمک کنیم.

اما نکته قابل توجه در دریافت نور خورشید مسأله استفاده از کرم های ضد آفتاب است. ترس از خطرات و مشکلات پوستی به علت قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ما را به استفاده مداوم و محافظت از پوست مجبور می کند. در صورتیکه استفاده از این نوع کرم ها مانع ساخت ویتامین D  در بدن می شود. با این وجود آیا از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم یا نه؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون پوشش کرم ضد آفتاب برای همه افراد، مخصوصا کسانی که بیشتر مواقع در محیط های بسته قرار دارن مانند سالمندان و یا در کشورمان با نوع پوشش خانم ها توصیه می شود. بنابراین حداقل دو بار در هفته تا نیم ساعت را بدون ضد آفتاب در معرض نور خورشید باشید.

برای این کار حتما به آفتاب حمام احتیاج ندارید بلکه با قرار دادن پا در برابر آفتاب بهترین جذب را می توانید داشته باشید. هر چند بهتر است این کار به علت اشعه ماورای بنفش بالای موجود در نور خورشید  در ساعت های 10تا 16، انجام نشود.

انسان ها با توجه به رنگ پوستشان میزان دریافتی ویتامین D حاصل از نور خورشید در آنها متفاوت است. پوست هایی با رنگ تیره کمتر سنتز در آنها صورت می گیرد در نتیجه با کمبود ویتامین D بیشتری مواجه هستند.  

استفاده از مکمل های ویتامین D به صورت خوراکی و یا تزریق می تواند کمبود این ویتامین را برای بدن جبران کند. اما باید توجه داشته باشید که میزان مصرف باید طبق نظر پزشک باشد چرا که مصرف خود سرانه و بیش از حد مورد نیاز بدن نیز می تواند آسیب هایی چون تشنگی، ادرار زیاد، تهوع ، گیجی، سردرد و ضربان نامنظم قلب را به همراه افزایش سطح کلسیم خون به همراه داشته باشد.معرفی کتاب کرم ضد آفتاب ویتامین دی نور خورشیدمطالب مرتبط

ماجرای ریش رستم چیست؟!
2 فوریه روز جهانی تالاب ها
5نکته ساده اما مفید برای داشتن پوست سالم

نظرات کابران باهوک ریویو