خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

خاص‌ترین رویداد نجومی قرن

خاص‌ترین رویداد نجومی قرن

خاص‌ترین رویداد نجومی قرن

طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن در شرف وقوع است. آنچه این ماه‌گرفتگی را متمایز ساخته تقارن آن با یک واقعه نجومی دیگر است: همزمان می‌توان مریخ را از نزدیک‌ترین فاصله رؤیت کرد! بشر در آستانه یک ماه‌گرفتگی کامل (خسوف) قرار دارد که در بسیاری از مناطق، از جمله ایران و آلمان قابل مشاهده است.

ساکنان قاره‌های آسیا، اروپا، آفریقا، استرالیا و بخش‌هایی از آمریکا می‌توانند شاهد این رخداد نادر باشند.

قرار است این خسوف روز جمعه ۲۷ ژوئیه (۵ مرداد) اتفاق بیفتد. زمان ماه‌گرفتگی کامل در آلمان بین ساعت‌های ۲۱ و ۳۰ و ۲۳ و ۱۴ دقیقه اعلام شده است.

این ماه‌گرفتگی که در آلمان به آن "موفی ۲۰۱۸" (مخفف ماه‌گرفتگی) گفته می‌شود طولانی‌ترین خسوف قرن ۲۱ خواهد بود و مرحله کامل آن ۱۰۳ دقیقه طول خواهد کشید.

ساکنان آلمان در صورتی که هوا یاری کند می‌توانند شاهد این ماه‌گرفتگی باشند. طبق گزارش رسانه‌ها در صورتی که هوا مناسب باشد در همه جای ایران نیز می‌توان این واقعه را با چشم غیرمسلح دید.

ماه‌گرفتگی چیست

ماه گرفتگی یا خسوف زمانی رخ می‌دهد که ماه در مرحله کامل خود بوده (قرص کامل) و نسبت به خورشید و زمین در وضعیت خاصی قرار بگیرد.

به عبارت دیگر زمانی که زمین از میان ماه و خورشید رد شده و مانع رسیدن نور خورشید به ماه می‌شود، ماه در سایه زمین قرار گرفته و خسوف رخ می‌دهد.

ویژگی «موفی ۲۰۱۸»

وجه تمایز «موفو ۲۰۱۸» به غیر از طول مدت آن یک اتفاق نجومی دیگر است که همزمان رخ خواهد داد. در ۲۷ ژوئیه سال جاری سیاره زمین اصطلاحا از مریخ، همسایه سرخ خود سبقت می‌گیرد و در همین حین فاصله زمین و مریخ به‌شدت کم خواهد شد.

به دلیل کم شدن فاصله این دو سیاره مریخ که با نور روشن خود جلب توجه خواهد کرد در تمامی شب قابل رؤیت می‌شود.

منبع: دویچه ولهکیهان شناسی معرفی کتاب ماه گرفتگی خسوف نجوم
نظرات کابران باهوک ریویو