خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

شهر آسمان خراش ها

شهر آسمان خراش ها

شهر آسمان خراش ها

 نیویورک در اصطلاح عوام شهر «امپایر استیت» یا «سیب بزرگ» شناخته شده است.نیویورک کلان شهری چندملیتی و منزلگاه افراد مشهور و بااستعداد زیادی است و هرساله میلیون ها تَن از این شهر تراز اولی بازدید می کنند. نیویورک در طول زمان تغییرات زیادی کرده است؛ از شکل پیشینش که مانند یک جنگل سبز بود تا اکنون که شهر آسمان خراش هاست. بهتر است این کلان شهر که بهترین شهر دنیا شناخته می شود، را بهتر بشناسیم. در این مقاله نکات جالبی دربارۀ این شهر محبوب را مرور می کنیم.

1.ارزان ترین شهر دنیا

شبه جزیرۀ منهتن که از قدیمی ترین مناطق نیویورک و یکی از مراکز مهم تجاری و اقتصادی آمریکاست، توسط یک جهانگرد هلندی به نام پیتر مینیوئت به قیمت 24 دلار (برابر با هزار دلار امروزی) از سرخپوستان بومی خریداری شد.

2.شمش های طلا

در عمق 25 متری این شهر مخازنی وجود دارد که 25 درصد از شمش های طلای جهان در آنجا نگه داری می شوند. این شمش ها به ساکنان نیویورک تعلق ندارد و دولت و سایر موسسات دولتی حفاظت از آن را به عهده دارند.

3.گورستان هایی که پارک شده اند

پارک هایی مثل مدیسن، پارک واشنگتن، پارک یونیون و پارک براینت همگی در گذشته گورستان بوده اند. فقط در زیر پارک واشنگتن بیست هزار جسد دفن شده است.

4.تنوع زبانی

نیویورک به مثابه سرزمینی از نژادها و فرهنگ های گوناگون است و درصد قابل توجهی از جمعیت آن خارجی هستند. نیویورک کلان شهری چندفرهنگی است که در آن به 800 زبان مختلف صحبت می شود که آن را به شهری با بیش ترین تنوع زبانی تبدیل کرده است.

5.شهر کابوی ها در خیابان مرگ

نیویورک زمانی به عنوان منطقه ای برای کابوی ها بود. آن ها زمانی با پرچم های قرمز و فانوس به دست در پیاده روها حرکت می کردند و مردم را از عبور قطارهای باریِ خیابان یازدهم آگاه می کردند. این خیابان به دلیل حوادث ناگوار و خطر کشته شدن در زیر قطار، نام «خیابان مرگ» معروف بود. در سال 1934 خط راه آهن قطارهای باری جای خود را به پارک معلق «های لاین» داد. سال هاست که هیچ وسیله نقلیه عمومی از های لاین حرکت نمی کند و به عابرین پیاده اختصاص داده شده است.

6.سرمای سخت

در سال 1780 در نیویورک 15 برابر بیش تر از قطب جنوب برف بارید. در طول آن زمستان بندر نیویورک یخ بست و مردم برای رفتن از منهتن به جزیرۀ استاتن از روی یخ عبور کردند.

7.پناهگاه های جنگی لوکس

تنها در نیویورک است که پناهگاه های لوکسی برای در امان ماندن از بمب های جنگی پیدا می کنید. این پناهگاه در زیر پارک مِدوز فلاشینگ در منطقۀ کویینز قرار گرفته است.

8.والمارت شعبه ندارد

در هیچ کجای نیویورک فروشگاه های والمارت را نخواهید دید. والمارت پردرآمدترین فروشگاه زنجیره ای دنیا با 9000 شعبه در هر پنجاه ایالت آمریکا، به دلیل سختگیری اتحادیه ها، هیچ شعبه ای در نیویورک ندارد.

9.امتیاز تاکسی

آیا می خواهید در نیویورک راننده تاکسی شوید؟ شما باید امتیاز خرید تاکسی داشته باشید. بر اساس آمار سال 2014 برای خرید امتیاز تاکسی در این شهر، می بایست مبلغی حدود یک میلیون و چهارصد هزار دلار بپردازید.

10.قدیمی ترین روزنامه

دفتر «نیویورک پست» که اکنون قدیمی ترین روزنامه دنیا شناخته می شود، در سال 1801 در نیویورک تاسیس شد. گرچه در ابتدا نشریه ای محافظه کار بود؛ اما کم کم موضعش را به حمایت از لینکلن و مخالفت با برده داری و دفاع از نوسازی تغییر داد.

11.گنجینه های پنهان

یکی از این گنجینه ها باغ هایی است که چندین متر بالاتر از سطح زمین احداث شده اند. مرکز راکفلر که پنج روف گاردن چشمگیر و زیبا دارد، در سال 1938 افتتاح شد. یکی از این باغ ها در فیلم مرد عنکبوتی نشان داده می شود.

12.بقایای دیوار برلین

میدان میدتاون در خیابان 520 مدیسن، تکه ای شگفت انگیز از تاریخ است. در نگاه اول، شاید آن را مانند دیوارساخته های دیگر تصور کنید اما در حقیقت پنج تکه از دیوار برلین است که از سال 1990 در این مکان قرار دارد.

13.دکه های اغذیه فروشی و درآمد بالا

چه کسی بدش می آید پس از یک پیاده روی در پارک، یک هات داگ خوشمزه بخورد؟ نیویورک 4000 دکۀ اغذیه فروشی دارد که هات داگ، ، فلافل، کباب و سایر خوراکی های خوشمزه می فروشند. درآمد سالیانۀ یک دکۀ اغذیه فروشی در سنترال پارک نیویورک 289 هزار دلار است.

14.محبوب ترین مجسمۀ دنیا

مجسمۀ آزادی یک هدیه از طرف فرانسه بود که در شبه جزیرۀ منهتن قرار دارد و به مناسبت صدمین سال استقلال آمریکا از انگلیس به این کشور اهدا شد. این مجسمه به عنوان نمادی از آزادی و همبستگی است. البته واقعیت این است که پایۀ مجسمه در زیر آب های نیوجرسی قرار دارد و نه نیویورک!

15.معمای تلالو نور خورشید در منهتن

برای منهتن دو بار در سال روز به خصوصی وجود دارد. دو روزی که نور خورشید دقیقا عمود بر ساختمان های منهتن می تابد و بازتاب درخشان نور که بسیار زیباست، در خیابان دیده می شود.

16.تکنولوژی پیشرفته جمع آوری زباله

در طول 35 سال گذشته تا کنون، نیویورک از سیستم پیشرفتۀ جمع آوری زباله استفاده می کند. در این سیستم های زیرزمینی زباله های شهر را می بلعد و از طریق لوله به سطل آشغال مرکزی منتقل می کند.

 

منبع: ohfactمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو