خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

فصل نوینِ؛ ترانه

فصل نوینِ؛ ترانه

فصل نوینِ؛ ترانه

شهیار قنبری در فضایی آماده و زمانی که موسیقی و شعر معاصر حال و روزی خوش و یکنواخت داشت، دست به کار شد و ازتأثیر گذارترین اثر هنری در بین مردم یعنی ترانه سرایی بهره جست و در عرصه هنر با گام های نوینی که در زمینه ترانه سرایی بر داشت خود را به عنوان یکی از برترین ترانه سرایان ایران معرفی کرد.

علاقه او به هنر در خانواده ای هنردوست و در نوجوانی با اعتراضات مختلف سیاسی در جهان از جمله جنگ های ویتنام و شکل گیری گسترده اعتراضات در ایران گره خورد. وی که از نوجوانی و در اوج شعر و موسیقی ده پنجاه بریتانیا وارد انگلستان شد با عرصه جدیدی از دنیای موسیقی آشنا شد.

او در شروع کارش با ترانه ستاره آی ستاره که به وسیله خواننده تازه شناخته شده آن زمان اجرا شد خود را رسما به موسیقی و هنر ترانه سرایی ایران معرفی کرد. اما نقطه عطف او در خلق اثر دو ماهی در نوزده سالگی بود. احساس شهیار قنبری نسبت به ترانه دو ماهی این چنین است:« قصه دو ماهی میلاد من است. بند ناف ترانه من این چنین بریده می‌شود..»  در واقع فصل نوین ترانه سرایی با ترانه او در قصه دو ماهی شکل گرفت. سبک و سیاقی متفاوت و متمایز که او را از پیشتازان اصلی این عرصه نشان داد.

مجموعه کارهای وی در نقش شاعر، خواننده، کارگردان،نمایش نامه نویس،آهنگساز، روزنامه نگار و ... با گذشت سالها همچنان او را به عنوان یکی از سه قطب ترانه سرایی ایران معرفی می کند.  

هر چند علاقه به شاعری او را از ادامه فعالیتهایش در دیگر عرصه ها باز نداشت. شهیار قنبری در فیلم خانه خراب ایفای نقش داشت و در سن بیست و چهار سالگی فیلم شام آخر را نوشت و کارگردانی کرد. پاییز، ایستگاه آخر نام فیلمی موزیکال از او بود که هرگز پخش نشد.

اما همان طور که می دانید جدا از نوع و سبک کار در فیلم و جادوی تصویر، ترکیب ترانه و موسیقی بر روی فیلم هم حس و حال منحصربه فردی را به بیننده القا می کند. سروده بیاد ماندنی شهیار قنبری با نام «مرد تنها» با صدای فرهاد مهراد در فیلم رضا موتوری به کارگردانی مسعود کیمیایی و دیگر ترانه هایی که هم به صورت مستقل و هم با ترکیبی از فیلم های آن زمان ارائه می شد، از این نمونه ها هستند.

به گونه ای که بعد از سالها از گذشت این فیلم ها همچنان ترانه ها با جنس خاص خود جاودانه می مانند. در سینمای جهان نیز برای فیلم هایی چون : فرشتگان چارلی،لئون حرفه ای ،گتسبی بزرگ،باران ارغوانی، بخت پریشان، انیمیشن من نفرت انگیز 2 و بسیاری دیگر.. ترانه ها و موسیقی های زیادی ماندگار شدند.

تاثیر چشم گیر شهریار قنبری و نوع شکل و تصویر سازی ترانه هایش در چند دهه اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست. امروز به مناسبت سالروز تولدش مروری کنیم از ترانه های خاطره انگیز او که همچنان در اذهان باقی مانده و هیچ گاه از یاد ها  نخواهد رفت. ترانه هایی چون: «قدغن»، « هم بغض»،«نیاز»، «بوی عیدی»،«فصل سبز خواهش»،«عشق اما پیداست»، «شاعر گرسنه».

پیشنهاد او برای ترانه سرایان جوان نیز شنیدنی است:

«پیشنهادی که برای بچه های ایران دارم و این را در همه این سال ها بارها تکرار کرده ام این است که فقط و فقط با بزرگان جهان آشنا شوید و از اینها درس کار و درس زندگی یاد بگیرید، نه این که آنها را کپی کنید. چون به هیچ جا نمی رسید.»شاعر ایرانی کتاب شعر ترانه سرا معرفی کتاب شهیار قنبری
نظرات کابران باهوک ریویو