خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

کلسترول آن هم از نوع بد

کلسترول آن هم از نوع بد

کلسترول آن هم از نوع بد

بدن ما به کلسترول نیاز دارد، اما افزایش میزان کلسترول خون، آن هم از نوع «بد» آن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و حمله‌های قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد و کاهش نوع «خوب» آن نیز همین تاثیرات منفی را به همراه دارد.

کلسترول نوعی مولکول از دسته چربی‌ها و نقش اصلی آن انعطاف‌بخشی و داد استحکام به سلول‌هاست. کلسترول در بیشتر بافت‌های بدن به‌ویژه بافت کبد وجود دارد و نقش مهمی در استحکام غشای سلولی و نیز تولید هورمون‌هایی چون کورتیزول و یا استروژن ایفا می‌کند. دو سوم کلسترول در سلول‌های کبد و یا روده تولید می‌شود و یک سوم آن از طریق مواد غذایی به بدن راه می‌یابد. کلسترول در خون حل نمی‌شود بلکه به وسیله ناقلینی به‌نام «لیپوپروتئین» در بدن جابه‌جا می‌شود.

ال‌دی‌ال و اچ‌دی‌دل

لیپوپروتئین‌ها دو نوع هستند: «ال‌دی‌ال» و «اچ‌دی‌ال». لیپوپروتئین ال‌دی‌ال که در اصطلاح به آن «کلسترول بد»می‌گویند روی دیواره رگ‌ها می‌نشیند و موجب تشکیل پلاک کلسترول می‌شود. پلاک کلسترول به مرور زمان موجب ضخیم شدن دیواره رگ‌ها و نازک و تنگ شدن مجرای عبور خون می‌شود. لیپوپروتئین اچ‌دی‌ال که به آن «کلسترول خوب»می‌گویند دیواره شریان‌ها را از کلسترول پاک و از انتقال آن به کبد جلوگیری می‌کند. هنگامی که میزان ال‌دی‌ال از اچ‌دی‌ال بالاتر باشد خطر انسداد عروق یا تصلب شرائین وجود دارد، در حالی‌که چنانچه میزان آن نسبت به اچ‌دی‌ال پائین‌تر باشد برای بدن مفید است.

عواملی چون مصرف سیگار و الکل و همچنین کم‌تحرکی و استرس در افزایش کلسترول بد در خون نقش دارند.

عوارض افزایش کلسترول

به نظر دکتر ژان-میشل لوسرف، رئیس بخش تغذیه انستیتو پاستور در شهر لیل فرانسه مهم‌ترین خطر افزایش کلسترول، بروز بیماری‌های قلبی-عروقی و نیز حمله‌های مغزی است.

افزایش کلسترول خون هم براى زنان و هم براى مردان مضر است، اما هورمون زنانه استروژن از زنان در برابر عوارض بد کلسترول محافظت مى‌کند. میزان استروژن خون در زنان پس از یائسگى کاهش و در نتیجه ‌عوارض بد کلسترول افزایش مى‌یابد. از‌این‌رو زنان باید به‌ویژه پس از یائسگی، مواظب میزان کلسترول خون خود باشند.

افزایش کلسترول باعث بروز "تنگی عروق محیطی" مانند شریان‌های دست و‌پا می‌شود که از عوارض آن درد شدید در این نقاط است.

از دیگر عوارض افزایش کلسترول خون ابتلا به کبد چرب است زیرا کبد در معرض مستقیم رسوب چربی‌های اضافه خون قرار دارد.

روش‌های درمانی کلسترول

کارشناسان علاوه بر درمان‌های دارویی چون "استاتین" بر اهمیت نقش تغذیه در کاهش کلسترول تاکید می‌کنند. استاتین یکی از داروهای کاهش‌دهنده کلسترول خون است که واکنش‌های شیمیایی که در کبد برای تولید کلسترول روی‌ می‌دهد را متوقف می‌کند.

دکتر لوسرف معتقد است با انتخاب صحیح رژیم غذایی و تحرک کافی می‌توان از افزایش میزان کلسترول در خون جلوگیری کرد: مصرف مواد غذایی فیبردار، میوه‌جات و سبزی‌جات، آنتی اکسیدان‌ها، امگا ۳، گوشت سفید به جای گوشت قرمز، مواد لبنی کم‌چرب، کاهش مصرف قند و شکر و پرهیز از خوردن غذاهای حاوی چربی‌های اشباع شده مثل فست‌فودها از بهترین روش‌های جلوگیری از تراکم چربی در خون هستند.

از نظر کارشناسان آمریکایی علم تغذیه حذف صبحانه از وعده‌های غذایی موجب تولید کلسترول نوع بد در خون می‌شود. افرادی که برای کاهش وزن، صبحانه را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند در بلند مدت بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به چربی خون، اضافه وزن و بیماری‌های قلبی-عروقی قرار می‌گیرند.

پزشکان و کارشناسان ورزش را روش ثابت‌‌شده‌ای برای کاهش کلسترول خون، افزایش کلسترول اچ‌دی‌ال و کاهش کلسترول ال‌دی‌ال می‌دانند. پیاده‌روی بهترین روش برای کنترل و کاهش کلسترول است و مدت و سرعت آن به میزان اثربخشی آن می‌افزاید. نکته مهم گنجاندن آن در برنامه‌ریزی‌های روزانه است.

ده رهنمود برای آب کردن چربی های بدن :

1.اجتناب از رژیم غذایی شدید

در جریان یک رژیم غذایی شدید اگرچه وزن شما در زمانی کوتاه به شدت کاهش می‌یابد، اما این کاهش وزن به خاطر از دست رفتن آب و ماهیچه‌های بدن خواهد بود. در رژیم‌های غذایی شدید چربی کمی از بدن دفع می‌شود و بدن با پایان دوره‌ی رژیم، بار دیگر چربی‌ ذخیره خواهد کرد. رژیم‌های غذایی شدید دارای عوارض جانبی نیز هستند؛ عوارضی چون سردرد، تهوع و بوی بد دهان.

2.مواد غذایی ایده آل

هرکس خواستار وزن کم است و می‌خواهد پس از پایان دوره رژیم غذایی، وزن‌اش بار دیگر افزایش نیابد، باید به میوه و سبزی‌ها که سرشار از ویتامین و املاح معدنی هستند و درصد آب آنها نیز زیاد است، روی آورد. چنین افرادی باید آب زیادی بنوشند.

3.کاهش مواد غذایی مضر

چاق‌کننده‌های جدی فقط در مواد چربی‌دار جمع نشده‌اند. کربوهیدرات‌هایی چون محصولاتی که با آرد سفید تهیه می‌شوند، غذاهای از پیش آماده، مواد غذایی با نسبت بالای قند یا فروکتوز، نوشیدنی‌های شیرین و فست فود به شدت چاق‌کننده‌اند. نوشابه‌های الکلی نیز دارای منابع سرشار پروتئین و شکر هستند.

4.روزی سه وعده غذا بخورید

چاق‌کننده‌های جدی فقط در مواد چربی‌دار جمع نشده‌اند. کربوهیدرات‌هایی چون محصولاتی که با آرد سفید تهیه می‌شوند، غذاهای از پیش آماده، مواد غذایی با نسبت بالای قند یا فروکتوز، نوشیدنی‌های شیرین و فست فود به شدت چاق‌کننده‌اند. نوشابه‌های الکلی نیز دارای منابع سرشار پروتئین و شکر هستند.

5.هیچ گاه با شکم گرسنه خرید نکنید

کسی که با شکم گرسنه به خرید می‌رود، مطمئنا اجناسی می‌خرد که در زنبیل کسانی که خواستار کاهش وزن هستند نباید دیده شود. بنابراین همیشه پس از صرف غذا خرید کنید. با شکمی سیر بهتر می‌توان موادی خرید که بدن واقعا به آنها احتیاج دارند.

6.ورزش

دون ورزش منظم وزن شما کاهش نمی‌یابد. ورزش سبب می‌شود مصرف انرژی در بدن افزایش یابد و چربی نیز آب شود. برای مبتدیان پیاده‌روی یا ژیمناستیک در آب، می‌تواند شروع بسیار خوبی باشد. این دو ورزش برای ستون فقرات و مفصل‌ها نیز بسیار مناسب‌اند. رشته‌های دیگر ورزشی چون دو، دوچرخه سواری یا شنا نیز تاثیرات بسیار مثبتی دارند. سه بار در هفته و هربار دست‌کم ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

7.خوب کافی

کسی که کم بخوابد پس از بیدار شدن احساس گرسنگی بیشتری می‌کند. کم‌خوابی سبب می‌شود سطح هورمون لپتین که در بدن ایجادکننده احساس سیری است کاهش یابد و بدن برای ایجاد احساسی سیری، نیاز به غذای بیشتری داشته باشد. کم‌خوابی همچنین سبب افزایش ترشح هورمون‌های اشتهاآوری چون گرلین و اورکسین می‌شود. بنابراین کسی که خواستار کاهش وزن است باید به اندازه کافی بخوابد.

8.حمام آب سرد

آب سرد سبب آب شدن چربی بدن می‌شود و به کاهش وزن کمک می‌کند. در پی حمام آب سرد بخصوص چربی‌های اضافی مناطق ران و باسن آب می‌شوند. گفته می‌شود که دمای آب باید از ۲۰ درجه سانتی‌گراد در ابتدای حمام، به ۱۵ درجه در انتهای آن برسد. کارشناسان درجه‌ی سردتر دمای آب را تجویز نمی‌کنند. کسی که هر روز ۱۵ دقیقه حمام آب سرد بگیرد بدن خود را در مقابل چربی‌های اضافی واکسینه کرده است.

9.تقویت ماهیچه ها

ماهیچه‌ها حدود ۴۰درصد وزن بدن را تشکیل می‌دهند و احتیاج‌شان به کالری حتی هنگامی که فعال نیستند سه‌برابر بیشتر از بافت‌های چربی است. ماهیچه‌ها دائما کالری‌ها را می‌سوزانند و از مهم‌ترین بازدارنده‌های تشکیل چربی در بدن‌اند. هرچه ماهیچه‌های بدن بیشتر باشد، چربی‌های بیشتری در بدن می‌سوزند.

10.کاهش استرس

استرس یکی از مهم‌ترین عناصر روحی برای افزایش وزن بدن و چاقی است. هورمون‌های استرس‌زا به شدت به افزایش اشتها و کاهش احساس سیری بدن کمک می‌کنند. به همین دلیل زندگی بدون استرس کمک بزرگی است برای کاهش وزن بدن.

 

منبع: دویچه ولهرژیم غذایی سالم معرفی کتاب کلسترول بد
نظرات کابران باهوک ریویو