خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چرا بچه لازم نیست؟!

چرا بچه لازم نیست؟!

چرا بچه لازم نیست؟!

 امروز روز جهانی بدون فرزند است. زمانی که شاید بتوانیم یک روز را بدون فرزندمان سپری کنیم و یا حتی فرزندی نداشته باشیم.

به همین بهانه به بررسی دلایل زوج هایی می پردازیم که خواهان زندگی بدون فرزند هستند.

طرفداران سبک زندگی بدون فرزند، در برخی موارد حتی شرط ازدواج خود را نداشتن فرزند قرار می دهند. آن ها معتقدند شرایط زندگی کنونی چنان سخت و پیچیده شده که برای رشد و تربیت بچه دشوار است. شرایط اقتصادی، شیوع بیماری های جدید و دغدغه های زیادی که داشتن فرزند به وجود می آورد از عواملی است که زوج ها را نسبت به داشتن بچه دلزده می کند. در ایران ترس از اخراج کار در کاهش تمایل برای فرزندآوریِ خانم ها بی تاثیر نبوده است.

در کشورهای اروپایی میل به بچه دار شدن به قدری پایین است که دولت با تعیین حقوق مکفی و جایزه، زوج ها را به تشکیل فرزند تشویق می کند. به تازگی در ایران نیز میل به نداشتن بچه زیاد شده و این الگوی غربی به جامعۀ ما نیز رسوخ کرده است.

به عنوان مثال طبق برآوردهای سال 2013، در آمریکا بزرگ کردن بچه مبلغی حدودسیصد هزار دلار هزینه دارد ولی یک فرد بزرگسال 4 تا 8 میلیون به درآمد کشور می افزاید و امروزه یک پنجم از زنان آمریکایی فرزندی ندارند.

تحقیقی در سال 2011 نشان داد این بی میلی در همه جای دنیا اتفاق افتاده و میزان باروری از سال 2007 تا 2011 به میزان 9 درصد کاهش یافته است. برخی از این افراد گاها ترجیح می دهند به جای فرزند، خود را با حیوان خانگی سرگرم کنند.

طرفداران زندگی بدون بچه دلایلی برای نداشتن فرزند دارند که شاید برخی آن را لذت طلبی فردی قلمداد کنند.

_فراهم شدن زمانی برای استراحت بیش تر، خواب و مسافرت راحت، ورزش و شرکت در فعالیت های اجتماعی

_قرار گذاشتن با دوستان و حضور بیش تر در جامعه و ...

در جامعۀ ما زن تحصیلکرده میل به تشکیل زندگی بهتر و استقلال مالی از همسر خود را دارد و تنها به گرفتن مدرک دانشگاهی رضایت نمی دهد. او حضور در جامعه را می خواهد. در نتیجه زمانی که باید برای پیشرفت و حضور در جامعه بگذارد را می بایست صرف بزرگ کردن بچه کند و همین امر باعث کاهش تمایل او نسبت به فرزندآوری می شود. این از آنروست که یک مادر شاغل هم مسئولیت های محیط کار بیرون را دارد و هم کارهای خانه به دوش اوست و این در شرایطی است که وضعیت مسکن، خرید خودرو و مخارج زندگی زنان را ملزم به کار در محیط خارج از خانه می کند.

از طرفی بچه دار شدن وقت گیر است. زوج ها باید کار کنند و پول دربیاورند و بخش بزرگی از آن را صرف فرزندشان کنند. همۀ این استدلال ها و حساب کردن سود و زیان سبب می شود رغبت به بچه دار شدن در زوج های جوان کمرنگ تر شود.

از سویی دیگر، گروه مخالف، به روند پیر شدن جوامع غربی اشاره کرده اند و خطر از دست دادن خلاقیت و رقابت در جامعه به دلیل پیر شدن جوامع را متذکر شده اند.

دلیل دیگر آن ها، این است که این زوج ها هرگز پدر و مادر واقعی نمی شوند و مثل والدین خود تجربیات زندگی را یاد نمی گیرند.

در حال حاضر 14 درصد از خانواده های ایرانی تمایلی به بچه دار شدن ندارند. قدیمی تر ها فرزند را سرمایه ای می دانستند که در آینده به کمک والدین می آید. امروزه اما فرزند برای تولید سرمایه نیست، بلکه همانند شاهزاده ای است که پدر و مادر در خدمت او هستند. این قربانی شدن برای فرزند اما نتیجۀ جالبی ندارد و این کودک سالاری باعث تربیت نادرست کودک می شود. در جامعۀ ما شاید این وضعیت انتقام از نسل پدرسالار گذشته باشد، اما نتیجه اش بی مسئولیتی فرزند و بی توجهی نسبت به احترام و تعهد در اوست. شاید این تربیت های غلط و مشاهدۀ این گونه فرزندان، نیز در نگرش زوج های جوان نسبت به داشتن فرزند بی تاثیر نباشد.

 زندگی بدون فرزند بچه دار شدن معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو