خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

حمله ای با واکنش قدرت های جهانی

حمله ای با واکنش قدرت های جهانی

حمله ای با  واکنش  قدرت های جهانی

آتش سوزی، آلوده سازی دریاها وتجربه گرمای زمینِ در این روزها که گریبان بسیاری از مردم جهان را گرفته وموارد بی شمار دیگری تنها پیامدهای جاه طلبی و خودخواهی های انسان در معرض خطر انداختن محیط زیست نبوده، بلکه وقوع جنگ ها و درگیری هایی که بعضا سالهای زیاد هم طول کشید ردپای ماندگاری از انسان و صدمات جبران ناپذیرش را بر جای گذاشت.

اما خاورمیانه، یکی از حساس ترین و پیچیده ترین مناطق جهان از لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هیچ گاه از این قضیه مستثنی و درامان نبود و به طورمستمردرگیر جنگ های داخلی و حملات دیگر کشورها و درگیری های فراوان بین المللی بوده و همچنان نیزهست. در این میان رژیم بعثی هیات حاکم عراق یکی از سردمداران شروع این جنگ ها در سالهای گذشته بود که در اقدامی تلافی جویانه با به آتش کشیدن بیش از 735 حلقه چاه بزرگ‌ترین فاجعه اکولوژیک را درتاریخ رقم زد.

امروز به مناسبت جنگ عراق و کویت در خاورمیانه که بزرگترین جنگ قرن بیستم پس از جنگ جهانی دوم نام گرفت، ازعلل و پیامدهای این درگیری ها بیشتر می گوییم.

11مرداد سال 1369 دومین باری بود که رژیم بعثی عراق آغازگر حمله به کشوری درهمسایگی خود بود. باراول نتیجه تحمیل جنگ هشت ساله به کشورمان برای آنها چیزی جز بدهی هنگفت و زیر بناهای ویران شده ارمغان نداشت. این بارهم تنها دو سال پس از پذیرش قطعنامه سال 1367 مبنی برعقب نشینی دوکشورازجنگی که خود آغازگرآن بود سودای حمله به کویت را در سر پروراند.

شاید برای شما هم جالب باشد که چه عواملی باعث شد که صدام که خود را مدافع امت عرب معرفی می کرد و خواستار وحدت ملت عرب بود این بار برای حذف کشوری عربی آغاز گر جنگ باشد. این در حالی بود که او چهار ماه قبل از این یورش بالاترین نشان عراق را به امیر کشور کویت اهدا کرد. از دیدگاه کارشناسان عوامل متعددی در حمله عراق به کویت نقش داشتند. مواردی که در ادامه مطالب متذکر می شویم منجر به تشکیل حمله ای شد که بروز بحرانی بین المللی را در پی داشت و اخطار های مکرر شورای امنیت نیز نتوانست از آن جلوگیری کند:

-نرسیدن به خواسته ها و ناکامی های عراق به غیر از زیر بناهای ویران شده که برای بازی سازی آن  نیاز به هزینه های بالایی بود بدهی 30 میلیارد دلاری به کشورهای عربی بابت حمایتشان در جنگ تحمیلی را هم برای عراق در بر داشت. بدهی که صدام حاضر به باز پرداخت آن نشد چرا که مدعی این مسئله بود که جنگ با ایران به نفع تمام کشورهای عربی بوده و عراق به نیابت از آنها وارد میدان شده پس دلیلی برای باز پرداخت این مبلغ را هم نمی دید. این موضوع گیری صدام به مذاق کویتی ها خوش نیامد و به این بخشش رضایت نداند. این گونه بود که در گیری های لفظی میان دو کشور بالا گرفت.

-دومین مسأله ای که باعث شد رژیم بعثی به کویت حمله کند، نفت بود. عراق پس از جنگ درگیر بازسازی بود و برای این کار احتیاج داشت با کاهش استخراج نفت، قیمت را در بازارهای جهانی بالا ببرد. اما این بار هم کویت از پیشگامان مخالفت کاهش نفت دراوپک شد و مقدار زیادی نفت را برای کاهش قیمت استخراج کرد.

- مشکلات این چنینی باعث شد که بار دیگر باوراین مسئله که کویت بخش لاینفکی ازعراق بوده و این بریتانیایی ها بودند که استقلال آنها را به رسمیت شناختند، انگیزه ای شود برای باز پس گرفتن سرزمینی که آن را متعلق به خود می دانستند. هر چند بحث جدی و مورد اختلاف میان عراق و کویت درباره جزیره بوبیان نیز بود. جزیره ای که صدام حاضر بود آن را از کویت اجاره کند.

- در واقع منابع و ذخایرعظیم نفتی کویت با داشتن تقریبا ده درصد ذخایر نفتی خام جهان همراه جمعیتی کمتر از بیست و سه ملیون نسبت به عراق، صدام حسین را مصمم برای شروع این جنگ کرد تا بتواند قدم مثبتی برای احیای اقتصاد نابود شده کشورش و تثبیت موقعیت سیاسی عراق انجام دهد.

سرانجام در تاریخ 11 مرداد 69 عراق با ارتشی که بزرگترین ارتش خاورمیانه قلمداد می شد به کویت حمله کرد و آغازگر درگیری ها و پیامدهای بسیاری در منطقه خاورمیانه شد.  حمله ای که تنها با گذشت 5 ماه از آن آمریکا وگروه ائتلاف متشکل از سربازان فرانسوی، مصری و  سوریه وچکسلاوی و .. و 1800جنگنده بزرگترین حمله هوایی نیمه دوم قرن بیستم را رقم زدند و توانستند نیرو های عراقی را درعملیاتی موسوم به طوفان صحرا در بهمن 69 از خاک کویت بیرون و تا خاک عراق نیز پیشروی کنند.خاورمیانه معرفی کتاب عملیات طوفان صحرا صدام حسین رژیم بعثی حمله عراق به کویت
نظرات کابران باهوک ریویو