خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

ساز کلمات

ساز کلمات

ساز کلمات

 به کارگیری کلمات در قالب یک سخنرانی یا بیانی کوتاه  چه رسمی باشد چه دوستانه و یا غیر کاری، مانندِ استفاده از سازی است که تنها کسانی که  مهارت دارند می توانند از آن به بهترین شکل استفاده کنند و  آن را به خوبی بنوازند. به همین علت سخنرانان بزرگ و تاثیر گذار به خوبی از قدرتمند بودن کلمات و تآثیرش برمخاطبانشان آگاه هستند و از این شیوه برای پیشبرد اهدافشان بهره می برند. 

خوب  و مفید سخن گفتن میراثی از گذشتگان نیست بلکه انتخابِ واژگان و لحن درست ونحوه به کارگیری صحیح  کلمات در موقعیت مناسب است که همانند پلی در القا بیان احساس ، منطق و هدف سخنران در ذهن مخاطب پیش رو ارتباط برقرار می کند. بنابراین هرگز از اعجاز بازی با کلمات  در سخنانی که به انتخاب خودتان شما را جسور و خجالتی  و یا بی فکر و سنجیده معرفی خواهد کرد، غافل نشوید.

متن سخنرانی افراد بزرگی که در تاریخ به سخنوری مشهور هستند مانند چرچیل و هیتلر همواره توسط خودشان نوشته می شد. آنها به خوبی از نفوذ قرار گرفتن کلمات در کنار هم و نحوه بیانشان در ذهن مخاطبینشان آگاه بودند و اینگونه بود که افراد مشهوری چون جان‌اف.کندی، مارتین لوترکینگ ، تئودور روزولت و حتی فردی چون گاندی با صدای آرام اما تاثیر گذار توانستند با سخنانشان بیشترین تآثیر گذاری را در بین مردم داشته باشند.

بیشتر ما در این مورد اتفاق نظر داریم که بیشترین نقش را در یک سخنرانی خوب، یک سخنران قدرتمند بر عهده دارد . در صورتی که محتوا نیز در تاثیر گذاری یک سخنرانی می تواند بسیار موثر باشد. اما چه نکاتی می تواند به ما در نوشتن یک متن سخنرانی مفید کمک کند؟

-سادگی متن و کوتاه بودن می تواند برای تأثیر گذاری در مخاطب  بسیار موثر تر از متن های طولانی همراه کلماتی سنگین باشد. در واقع بیان جملات کوتاه و ساده هم می تواند برای سخنران در به خاطر سپاری مفید باشد هم در ذهن مخاطب راحت تر هضم شود.

-استفاده از کلماتی کلیدی مانند، بهبود، توصیه، و... برای حلاجی کردن متن در اذهان تأثیر مثبت دارد.

-شوخ طبعی ابزاری برای ترغیب مخاطب در مفید گوش کردن سخنرانی است.استفاده از استعاره و تشبیه در نوشتن متن سخنرانی هم می تواند بسیار مفید باشد.

امروزه یکی از شناخته شده ترین محافل و سالن های گفتگو اختصای به سخنرانی های سایت تد(ted)، دارد. سازمانی غیر انتفاعی و خصوصی که با شعار«ایده‌ها ارزش گسترش دارند» در قالب .سخنرانی های ارزشمندی که در 18 دقیقه یا کمتر به مخاطبین به صورت رایگان ارائه می شود. در واقع هدف این سخنرانی ها به اشتراک گذاری ایده ها ی با ارزش و خاص در زمینه های مختلفی چون فناوری، فرهنگ و هنر ، طراحی و کسب و کار در سراسر جهان است. 

سخنرانی در این محفل گفتگو لزوما منحصر به افراد مشهور نیست بلکه افرادی هم که بتوانند با محتوایی خاص و ایده ای جدید، سخنان خوب و مفیدی را داستان وار نقل کنند به طوری که مخاطب پس از اتمام سخنرانیشان  برای فکر و عمل کردن به آن انگیزه و رویکردی جدید پیدا کند، می توانند در این سخنرانی ها مطرح و موفق باشند. 

در سخنرانی های تد معمولا سخنران ها اغاز صحبت ها را با مطرح کردن سوال از حضار آغاز و  به این ترتیب مخاطب را با موضوع  سخنرانی آشنا و کنجکاو در یافتن جواب می کنند. سپس موضوع را  در قالب داستان به نحوی که چگونه ،در چه زمانی  و به وسیله چه کسانی توانسته اند که به این موقعیت و یا خلق چنین ایده ای برسند را با بیانی پر محتوا که در آن لایه هایی از طنز نیز شنیده می شود بیان می کنند.  به طوری که بسیاری از این سخنرانی ها  برای مخاطبین بسیار ارزشمند بوده و تعداد بازدید آنها بیش از یک میلیارد بازدید داشته است.آیین سخنرانی سخنرانان حرفه ای قدرت کلمات معرفی کتاب تد
نظرات کابران باهوک ریویو