خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

12 عادت اشتباه در حمام

12 عادت اشتباه در حمام

12 عادت اشتباه در حمام

بسیاری از ما عادت هایی در زندگی داریم که سال هاست آن ها را انجام داده ایم، بدون آنکه به درست یا غلط بودن آن پی برده باشیم و این عادات ممکن است باعث بروز مشکلاتی در سلامت جسم ما شوند. در این مقاله عادت های نادرستی گردآوری شده است که هنگام استفاده از حمام و سرویس بهداشتی ممکن است آن ها را رعایت نکنیم. این عادت های به ظاهر بی ضرر ممکن است به سلامت شما آسیب برساند.

 

1.لیف برای شستشوی صورت

وسایل مرطوب داخل حمام، مثل لیف ، جای مناسبی برای تجمع باکتری هاست. تنها راه جلوگیری، استفاده از لیف جدید در هر بار حمام کردن است. اما اگر این راه برای شما پرهزینه است، می توانید با دست هایتان صورت خود را ماساژ دهید و حولۀ خود را هر دو روز یک بار بشویید یا عوض کنید. حولۀ مرطوب مکان تجمع باکتری هاست.

 

2. شستشوی دست با آب گرم

دیگر نیازی نیست برای کشتن میکروب ها دست خود را با آب گرم بشویید؛ درحالیکه که تحقیقات نشان داده اند آب ولرم و سرد هم به همان اندازه موثر است. محققان «دانشگاه وندربیلت» دریافته اند آب سرد نیز به همان میزان آب گرم در کاهش باکتری های دست هنگام شستشو تاثیر دارد. برای از بین رفتن میزان قابل توجهی از باکتری ها باید دست را در دمای صد درجۀ سلسیوس بشویید که امری محال است. علاوه بر این آب گرم پوست شما را بیش تر از آب ولرم و سرد دچار خشکی می کند.

 

3. ماندن طولانی در سرویس بهداشتی

خیلی از مردم زمان زیادی را روی توالت می نشینند. اما از خطر رایجی رایجی که ممکن است در حالت نشستن روی سطح سرامیکی توالت رخ دهد، غافل هستند: بیماری هموروئید. موقعیت نشستۀ بدن فشار زیاد بر رگهای مقعد می آورد که سبب برآمدگی و تورم آن ها و در نهایت بیماری هموروئید می شود. شایع ترین نشانۀ این بیماری خونریزی مقعدی است اما ممکن است خارش یا سوزش هم نشانۀ آن باشد. خوشبختانه علائم هموروئید ظرف یک هفته پدیدار می شود. اما به یاد داشته باشید سرویس بهداشتی مکان مناسبی برای فکر کردن نیست.

 

4. کشیدن سیفون با درب باز توالت

طبق گفتۀ چارلز گربا، میکروبیولوژیست «دانشگاه آریزونا»، باکتری های روی سطح توالت می توانند تا دو متر دورتر از نشیمنگاه توالت پرتاب شوند. پس هر زمان خواستید سیفون توالت را بکشید، درب آن را بگذارید.

 

5. میکروب های جاصابونی

بر اساس مطالعاتی در مرکز کنترل بیماری های CDC، میکروب های بیماری زا هنگام شستشو و پس از آن در جاصابونی مخفی می شوند. پس بهتر است قبل از کف زدن به دستتان جاصابونی را بشویید و صابون ها را در جای خشک نگه دارید؛ چرا که باکتری ها محیط مرطوب را دوست دارند. راه حل بهتر استفاده از صابون های مایع است.

 

6.تمیز کردن حمام در دمای اتاق

یک محقق می گوید: تمیز کردن سطوح حمام در دمایی تنها 10درجه بالاتر از دمای معمول اتاق، تاثیر مادۀ شوینده را دو برابر می کند. برای نتیجۀ بهتر وان یا سینک را با آب داغ پر کنید و اجازه دهید پیش از سابیدن سطوح، برای چند دقیقه آب داغ در لوله ها جریان داشته باشند.

 

7.محل نگهداری مسواک

مسواک باید حدود یک متر و نیم با توالت فاصله داشته باشد. همانگونه که پیش تر ذکر شد، ذرات میکروب هنگام کشیدن سیفون می توانند در هوا پرتاب شوند. سینک محلی است با میزان زیادی صابون و آب کثیف که می تواند بر روی مسواک شما بنشیند. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند مسواک را به طور مجزا به حالت عمودی در یک جای خشک نگه دارید تا از انتقال باکتری و آلودگی دیگر مسواک ها دور بماند.

 

8. پرت کردن دستمال خیس در توالت

این دستمال های خیس در مجرای لوله ها گیر کرده و راه آب را مسدود می کنند.

 

9.مدت زمان شستشوی دست

طبق توصیۀ مرکز کنترل بیماری های CDC، حداقل بیست ثانیه زمان برای شستشوی دست با آب و صابون کافی است. اما بر اساس تحقیقات دانشگاه میشیگان 95 درصد مردم این زمان را برای شستن دستشان صرف نمی کنند. میانگین زمانی که افراد صرف این کار می کنند، تنها شش ثانیه است. برای حل این مشکل ترفندهایی وجود دارند؛ مثلا می توانید هنگام شستشو دوبار آهنگ تولدت مبارک را بخوانید تا زمان مورد نظر بگذرد.

 

10.تمیز کردن مسواک

محققان دانشگاه منچستر وجود حدود 10 میلیون میکروب را روی یک مسواک معمولی تخمین زده اند.

طبیعتا هیچ کس دوست ندارد این همه باکتری وارد دهانش شود. برای دفع باکتری ها، مسواکتان را پس از هر بار استفاده، خوب بشویید و گهگاهی آن را به مدت سی ثانیه در یک فنجان سرکه بگذارید و همچنین مسواک را هر سه ماه یک بار تعویض کنید.

 

11.سابیدن پوست

سابیدن خشن بدن با لیف یا کیسۀ زبر باکتری های محافظ پوست را نابود می کند. به جای استفاده از لیف های خشن، یک لیف بچه از جنس کتان را به ملایمت روی پوست خود ماساژ دهید. اما به خاطر داشته باشید لیف را برای جلوگیری از تجمع باکتری ها چند وقت یک بار عوض کنید.

 

12.شستشوی صحیح بدن

پیش از آنکه حمامتان را تمام کنید، مطمئن شوید تمام صابون و شامپو را از پوست خود شسته اید. ماندن این محصولات شیمیایی بر بدن سبب خارش و بسته شدن منافذ پوست و حتی بروز آکنه می شوند. اگر در پشت کمرتان آکنه دارد، هنگام شامپو سرتان را پایین یا اریب بگیرید تا کف و آب از پشت کمرتان جاری نشود.

 

منبع: readersdigest
نظرات کابران باهوک ریویو