خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

سومین تجارت سودآور جهان

سومین تجارت سودآور جهان

سومین تجارت  سودآور جهان

روز 12 اگوست به بزرگترین و سنگین ترین حیوان خشکی تعلق دارد. بنابراین خالی از لطف نیست که نگاهی به شگفتی ها و مطالب جالب و شنیدنی درباره این حیوان تنومند بپردازیم. اما قبل از پرداختن به این مسائل بهتر است بدانید که به غیر از دو گونه  آفریقایی و آسیایی یا همان فیل هندی بقیه گونه های این حیوان منقرض شده اند. شاید اولین نکته ای که دراین باره به ذهنتان خطور کند شکار بی رویه و تجارت غیرقانونی عاج هایشان باشد. اما بهتر است بدانید که طبق تحقیقاتی که انجام شده، نبود جای کافی برای زیست دومین علت انقراض این حیوان عظیم الجثه است. با افزایش رشد جمعیت و از بین رفتن جنگل ها و بیشتر شدن زمین های زراعی، این حیوان به شدت با کمبود جا برای زیست مواجه و این موضوع باعث از بین رفتن تدریجی آن شده، به طوری که آمار ها حاکی از آن است که در ده های اخیر شمار فیل ها 60 درصد کاهش داشته است.

نکاتی جالب و شنیدنی از فیل ها:

- زنبور، در مراتع آفریقایی ناجی جان فیل های عظیم الجثه است.  ترس از نیش زنبورها باعث شده که کشاورزان برای در امان ماندن محصولاتشان از دست فیل ها، کندو هایی از زنبور را در اطراف مزارعشان داشته باشند تا از آنها در برابر خطر احتمالی فیل ها محافظت کنند. فیل ها حتی با شنیدن صدای زنبور که به صورت گروهی حمله می کنند هم احساس خطر کرده وبا واکنشی سریع از محیط دور می شود.

-تنها حیوانات کوچکی که فیل ها از آنها حساب می برند زنبورها نیستند! بلکه مورچه ها نیز با حرکت گروهی از درخت اقاقیا، باعث می شوند که فیل های گرسنه نتوانند از این خوراکی محبوبشان بیشتر استفاده کنند.

-فیل ها با گروه های خانوادگی قدرتمندی که دارند یکی از با احساس ترین حیوانات محسوب می شوند. این موضوع در شرایطی به وضوح آشکار می شود که یکی از آنها به علت شکار غیر قانونی کشته شود. آسیب و روند مخرب در آنها به گونه ای است که کارشناسان معتقدند؛ دست‌کم یک نسل طول می‌کشد تا از این ضربه عبور کنند.

-احتمالا صدایی را که فیل با خرطومش تولید می کند را شنیدید اما فیل ها قادر به تولید اصواتی  با فرکانس پایین هستند که انسان توانایی شنیدن آن را ندارد . اما نکته جالب توجه این است که همین صدا ها صدها کلیومتر آن طرف تر به گوش دیگر فیل ها خواهد رسید.

- فیل با وجود پوستی به  ضخامت 2 و نیم سانت از نشستن کوچکترین جانداری بر روی خود مطلع می شوند.  فیل ها برای محافظت و نسوختن پوستشان در مقابل آفتاب از پوشش گل و لای استفاده می کنند.

 

-وجه تمایز فیل های آفریقایی با هندی در بزرگتر بودنشان است. فیل های آفریقایی نسبت به جثه ای که دارند گوش های بزرگتری هم نسبت به فیل های هندی دارند. عاج داشتن یکی دیگر از مشخصه های فیل های آفریقایی است و فرقی نمی کند که فیل نر باشد یا ماده. اما در فیل های آسیایی فقط فیل های نر هستند که عاج دارند.

-فیل ها در تایلند به بهبود کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کنند ، آنها به عنوان یک تحریک کننده بزرگ می توانند کودکان گریزان از روابط را وارد تعاملات اجتماعی کنند. در واقع این فیل درمانی تنها مختص به کودکان نمی شود بلکه کسانی که به ماساژ با فشار و وزن زیاد نیز علاقمند هستند می توانند از جاذبه های گردشگری تایلند به غیر از ماساژ با مار ، ماساژ با فیل را هم تجربه کنند.

 

- عضو حساس و مهم فیل ها یعنی خرطوم حدود دو متر و با نداشتن استخوان تنها ماهیچه و عضله است. این عضو انعطاف پذیر و قدرتمند همچنان که می تواند علف های ریز را از زمین جدا کند قادر به کندن درختی از ریشه هم است. چنانچه در یک زمان 15 لیتر آب را هم می توانند بمکد. خرطوم یک ابزار چند کار برای فیل ها محسوب می شود با آن خطر دشمن را اعلام می کنند. در نوازش هم نوع و برای شنا به عنوان لوله تنفسی هم از آن استفاده می کنند.

-فیل ها تنها سه ساعت می خوابند و بیشتر مشغول راهپیمایی برای خوردن غذا در بین برگ ها و میوه های درختان و درختچه ها هستند. این حیوان گیاه خوار در طول روز بیش از 60کیلو گرم گیاه می خورد و بیش از 200لیتر آب می نوشد.

-دوران بارداری در فیل ها 22 ماه طول می کشد و نوزادی که متولد می شود بیش از 100کیلو وزن دارد. وزن فیل ها در بزرگسالی به 6 تن هم می رسد.

-زبان فیل ها از طریق اصوات مختلف و در شرایط متفاوت؛ از اعلام زنگ خطر تا دیگر موارد که از خود بروز می دهند دارای معانی مشخص، و برای همنوعانشان قابل درک و تشخیص است.

 فیل آفریقایی عاج فیل دنیای حیوانات صدای حیوانات معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها