خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نگاهی به تنگه ابوقریب

نگاهی به تنگه ابوقریب

نگاهی به تنگه ابوقریب

فیلم تنگه ابوقریب هفتمین ساخته بهرام توکلی چندان شباهتی به آثار پیشین او ندارد. گرچه می توان رد پای او را به ویژه در اوایل فیلم و سکانس معرفی اردوگاه رزمندگان مشاهده کرد و اصرارش بر نمایش جزئیات روی دیوارها و فضا که به نوعی مولفه ی آثارش شده است را ردیابی کرد. به یاد بیاوریم تیتراژ به یادماندنی دو فیلم بسیار خوبش به نام های اینجا بدون من و آسمان زرد کم عمق را که نماهایی چند از جزئیات لوکیشن اعم از دیوار ها و وسایل بود. در ادامه با تحلیل فیلم تنگه ابوقریب با ما همراه باشید.

تحلیل فیلم تنگه ابوقریب

برای شروع تحلیل فیلم تنگه ابوقریب باید اعتراف کنیم که اصولا بسیاری از فیلم های ایرانی سکانس افتتاحیه ی گیرا و درستی ندارند و ناگهان و بدون مقدمه وارد اصل داستان می شوند. این مشکل در سکانس اختتامیه فیلم ها نیز دیده می شود. امتیاز تنگه ابوقریب و کلا فیلم های “بهرام توکلی” توجه ویژه اش به این دو سکانس اساسی فیلم می باشد. در سکانس افتتاحیه تنگه ابوقریب با چرخشی ۱۸۰ درجه علاوه بر آنکه آشنایی کلی با لوکیشن پیدا می کنیم، آرام آرام به شخصیت های اصلی داستان نزدیک می شویم و تا انتها با آن ها پیش می رویم.

در مورد سکانس اختتامیه نیز همین اتفاق می افتد. تمام شدن درگیری ایران و عراق در تنگه و بازگشت رزمندگان. که در نمایی نمادین تنها کسی که به نسبت سالم از آن گروه بر می گردد پسر نوجوان و عکاسی است به نام علی (مهدی قربانی). کسی که با اینکه دوربینش در همان ابتدا خراب می شود، می تواند راوی و شاهد زنده ی جنگ باشد.

در ادامه تحلیل فیلم تنگه ابوقریب باید گفت که از امتیازهای دیگر فیلم کارگردانی دقیق و حساب شده ی بهرام توکلی” است. که تنها با نمایش چند نما، بدون موسیقی ملموس و یا اکت عجیب بازیگران و یا نمای نمایشی خاصی می تواند احساسات مخاطب را در اختیار بگیرد و او را بر صندلی های سالن سینما میخکوب کند. این اتفاق از ابتدا تا انتهای فیلم رخ می دهد و در همین نماهاست که پیام ضد جنگ و صلح آمیز فیلم داده می شود. به یاد بیاوریم نماهای زنان و کودکان و مردان جنگ زده و صورت های خونی و خسته و متحیرشان را، و یا نمای ساده و در عین حال شکوهمندی که در آن علی که هنگامه ی استفاده از نوجوانی اش است با ماسک ضد شیمیایی روی تابی چوبی می نشیند. پس زمینه تک درختی است در دل شب. که آن نما را شبیه به نقاشی ها مینیاتور کرده است و پارادوکس موجود در آن، زشتی جنگ را به رخ می کشد. البته که چنین ایده هایی بدون فیلمبرداری درست و سنجیده ی “حمید خضوعی ابیانه” نمی توانستند آن قدر که باید به بار بنشینند.

پلان سکانس ها و دوربین روی دست علاوه بر آنکه به مستند نمایی اثر تقویت بخشیده، روایت را روان کرده است که البته بخش زیادی از آن را مرهون تدوین شیوا و درست “میثم مولایی” می باشد. که با وجود آنکه فیلم خط داستانی قابل تعریفی ندارد اما آن قدر شیوا و سلیس سخن می گوید که مخاطب را تا انتها همراه تنگه کند.

همچنین به یکدستی لحن فیلم نیز کمک کرده است. ترکیب نماها نیز به درستی و روانی انجام گرفته است. در برخی جاها دود ناشی از جنگ، این ترکیب بندی را اثر می بخشد و در جاهای دیگر، ترکیب دو نمای قرینه به یکدیگر این پیوند روان را به وجود می آورند. همچنین موسیقی به اندازه و به جای “حامد ثابت” روی ترکیب این تصاویر، اثر را ماندنی تر کرده است.

تنگه ابوقریب” با وجود آنکه از ماجرایی تلخ و غمگین پرده برمی دارد، اما آن قدر باهوش است که تماشاگر را درگیر احساسات صرف نکند و در نماهایی به اندازه و به جا کمی لبخند و نه خنده بر لبش ایجاد می کند و مجالی برای تنفس به او می دهد. رنگ خاکی فیلم نیز بسیار آن را به فضای جبهه و جنگ نزدیک کرده است. از دیگر ویژگی های فیلم، بازی بازیگرانش می باشد که به ویژه جلوه ی دیگری از بازی های “امیر جدیدی” و “جواد عزتی” را به نمایش می گذارد. “بهرام توکلی” با ساختن “تنگه ابوقریب” ثابت می کند که کارگردان کاربلدی است و می تواند در ژانر و موضوعی که پیش تر از آن رویش کار نکرده و فضایی کاملا متفاوت با دیگر آثارش دارد سربلند بیرون بیایید.

منبع : نت نوشتفیلم تنگه ابوقریب سینمای ایران بهرام توکلی فیلم تنگه ابوقریب سینمای ایران بهرام توکلی معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها