خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

10 راه برای نه گفتن!

10 راه برای نه گفتن!

10 راه برای نه گفتن!

آیا جزو آن دسته افرادی هستید که به راحتی به درخواست دوست و همکار خود نه می گویید؟

این کار برای خیلی از افراد یک چالش بزرگ است. اغلب ما از «نه» گفتن می ترسیم؛ حتی اگر شرایط را برای ما آسان تر کند. وقتی کسی از ما درخواستی دارد، تنها سعی می کنیم از بحث کردن اجتناب کنیم. اما در این وضعیت اغلب عذاب می کشیم و مجبور به کاری می شویم که دلمان نمی خواهد. هرکسی باید توانایی رد درخواست دیگران را داشته باشد.

این مقاله به شما کمک می کند مهارت نه گفتنتان را تقویت کنید و از موقعیت های سخت نجات پیدا کنید.

این 10 روش همچنین یاد می دهد چگونه به دیگران نه بگویید و همچنان روابط خود را مستحکم نگه دارید.

 

1.سعی کنید ریشۀ نه گفتنتان را بیابید

پیش از ارتباط برقرار کردن با دیگران، باید بدانید چه چیزهایی برایتان مهم هستن و چه چیزهایی مهم نیستند. با این کار، فهرستی از افراد و اتفاق هایی دارید که می خواهید زمانتان را به آن ها اختصاص دهید. چراکه اگر اولویت های خود را به طور مستقیم مشخص نکنید، به سختی می توانید دریابید که زمانتان را برای چه کاری صرف کنید. اگر این اولویت بندی را انجام ندهید، همیشه در مورد آنچه که انجام داده اید، مردد خواهید بود.

 

2. یک انتخاب داشته باشید

 این روش ساده ترین راه برای رد درخواست است. وقتی این کار را می کنید، به فرد، راه حل جایگزین ارائه داده و او را دلداری می دهید. به عنوان مثال اگر امشب نمی توانید دوستتان را ملاقات کنید و مدتی طولانی او را ندیده اید، به او قول دهید یک روز در هفته او را خواهید دید. مهم ترین نکته در این روش این است که حضور شما واقعا برای دوستتان مفید باشد و نه فقط برای اینکه احساس گناه می کنید.

 

3. دلسوزی کردن

اگر نمی توانید به افراد کمک کنید، به آن ها بگویید که درکشان می کنید. بگویید که متوجهید در موقعیت دشواری هستند و برایشان آرزوی موفقیت و کامیابی کنید. این کمک می کند فرد مقابل احساس بهتری داشته باشد و آسان تر رد درخواست شما را هضم کند.

 

4. به درخواست نه بگویید نه به افراد!

نگران رنجیده شدن افراد نباشید زیرا شما در تلاش برای حفظ رابطۀ خود با آن ها هستید. حقیقت این است که شما نمی توانید به آن فرد کمک کنید و این یک خصومت شخصی نیست. البته که شما باید مودب باشید، اما می بایست قرص و محکم نه بگویید. این روش به درک افراد در اینکه واقعا نمی توانید همراهشان شوید، کمک می کند.

 

5. دلیل بیاورید

هیچ کس نمی تواند بدون دلیل چیزی را رد کند. و فردی که از شما درخواست دارد، انتظار شنیدن حداقل دو کلمه، برای رد درخواست خود دارد. شما نباید یک توضیح مفصل و طولانی ارائه دهید. تنها کافیست به طور مختصر دلیل رد درخواستشان را بگویید. شاید شما خسته هستید، وقت دکتر و یا نیاز به استراحت دارید و به هر دلیلی نمی توانید به آن شخص کمک کنید. با طرف مقابلتان روراست باشید.

 

6. تمرین نه گفتن

شما باید برای نه گفتن تمرین کنید، در غیر این صورت اطلاعاتتان در حد نظری باقی می ماند. برای شروع می توانید موقعیت های ساده را انتخاب کنید که ریسک کمتری دارند. مثلا به درخواست پیشخدمت کافی شاپ برای پیشنهاد دسر جواب منفی بدهید و یا هنگامی که در خانه تنها هستید، 10 بار کلمۀ نه را تکرار کنید. این کار باعث اعتماد به نفس شما در موقعیت های آینده می شود.

 

7. رد درخواست با تعریف و تشکر

می توانید درخواست دوست خود را رد کنید ودر عین حال از او تعریف و تشکر کنید. به عنوان مثال: «ممنون که به یادم بودی و برایم ارزشمند است که اولین نفر به من گفتی». همچنین می توانید برای او آرزوی موفقیت کنید.

 

8. برای انتخاب آماده باشید

نه گفتن اغلب سخت است، نه این خاطر که از افراد مزاحم می ترسیم، بلکه از این جهت که نمی خواهیم یک فرصت جالب را از دست بدهیم. در وضعیتی شبیه این، نه گفتن نه تنها فرصت را از بین نمی برد، بلکه نوعی توافق است. به یاد بیاورید: ممکن است وقتی درخواست شخصی را رد می کنیم، با گزینۀ دیگری موافق باشیم. این بدین معناست که شما حق انتخاب یکی از این دو موقعیت را دارید.

 

9. در صورت اصرار، محکم باقی بمانید

برخی افراد آنقدر اصرار می کنند تا بالاخره شما را راضی کنند. این بیش تر در مورد فامیل صدق می کند. بهترین روش در این وضعیت تکرار مداوم پاسختان است.

این بدین معنی نیست که شما آدم بی رحمی هستید. حتی می توانید آن ها را در آغوش بگیرید، اما اجازه ندهید پاسخ نه شما تبدیل به شاید و در نهایت بله شود.

 

10. برای جواب دادن زیاد وقت نگذارید

گاهی اوقات نه گفتن واقعا سخت است؛ اما زمانی که تعلل می کنید و می گویید: شاید و سپس جوابتان را به نه تغییر می دهید، چندان جالب نیست. از نظر کلی، نه گفتنِ شفاف خیلی مودبانه تر است. سعی نکنید در یک زمان چیزهای زیادی بگویید.

 

منبع: brightside 

 راه کارهای نه گفتن هنر نه گفتن معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو