خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

اختلالی با وسوسه ی کندن مو

اختلالی با وسوسه ی کندن مو

اختلالی  با وسوسه ی کندن مو

اختلال کندن مو (تریکوتیلومانیا)

نام بیماری ریشه یونانی دارد (Thrix به معنای مو ، Tillein به معنای کندن و Mania به معنای دیوانگی )

نوعی اختلال روان شناختی است که علاوه بر داشتن عوارض متعدد جسمانی، اقتصادی و اجتماعی کمتر مورد تشخیص و درمان قرار گرفته است.

کندن مو می ‌تواند از سر و یا مژه باشد. بنابراین درمان وسواس موکنی شامل درمان کندن مو و درمان کندن مژه و یا هر نقظه دیگر از بدن می‌باشد. کندن موی متمرکز، رفتاری اسـت اجبـاری و فـرد آن را در پاسخ به حالتهای هیجانی منفی (مانند خشـم و اسـترس) انجام می دهد.

افراد در حین کندن احساس آرامش می‌کنند، ولی پس از انجام عمل اغلب به‌خاطر اجبار در موکنی و نتیجه‌ای که عمل موکنی برای آنها به ‌وجود می‌آورد، دچار مشکل می‌شوند. وسواس موکنی (تریکوتیلومانیا) نوعی اختلال در کنترل تکانه است.

افراد مبتلا به وسواس موکنی به طور پنهانی، فقط در زمانی که تنها هستند موی خود را می کنند. به مرور زمان به قدری به این رفتار عادت می کنند که ممکن است که موی دیگران را هم بکنند و یا موی حیوانات و حتی عروسک ها و تمامی اجسام و اشیایی که موی شکل باشند مثل فرش و پولیور را هم می کنند. با اینکه افراد مبتلا به وسواس موکنی خود را در برابر کنترل این رفتار نا توان حس می کنند و از این موضوع ناراحت هستند با این حال در بعضی موارد بیماری خود و رفتارشان را انکار می کنند و معمولا سعی در پنهان کردن تاسی خود دارند.

این  اختلال می تواند در کودکان نیز وجود داشته باشد اما معمولا در 9 الی 13 سالگی شروع می شود. روند معمول اختلال موکنی مزمن است و اگر این اختلال درمان نشده باشد، افزایش و کاهش می‌یابد. تعداد کمی از افراد بدون برگشت بعدی ظرف چندسال پس از شروع بهبود می‌یابند.

ملاک های تشخیصی اختلال موکنی

1.موکنی مکرر که به بی مویی منجر می‌شود.

2.اقدامات مکرر برای کاهش دادن یا متوقف کردن موکنی.

3.موکنی موجب ناراحتی یا اختلال قابل ملاحظه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه‌های مهم دیگر عملکرد می‌شود.

4.موکنی یا بی مویی ناشی از بیماری جسمانی دیگر نیست (مثل بیماری پوستی).

5.موکنی با نشانه‌های اختلال روانی دیگر (مثل اقداماتی برای بهبود بخشیدن به نقص یا عیب خیالی در ظاهر، در اختلال بدشکلی بدن) بهتر توجیه نمی‌شود.

درمان بیماری

1.رفتار درمانی شناختی: در این روش رواندرمانگر کمک می کند تا بیمار از افکارش آگاهی یابد و با دیگران و دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کند. و رفتارِ کندن موهای خود را، کاهش دهد.

روشی نیز به نام درمان معکوس عادت HRT شناخته شده که شامل موارد زیر می شود:

-آگاهی در مورد شرایط و نحوه ی درمان

-آموزش برای زمان هایی که وسوسه می شوید تا موهای خود را بکشید؛ مثل مشت کردن دستانتان

-آکاهی در مورد اینکه کی، و به چه علت موهای خود را می کشید.

-ایجاد موانعی برای جلوگیری از کندن موهایتان. مثل: پوشیدن کلاه 

-در جریان بودن خانواده ها در روند درمان. برای مثال زمانی که بیمار موهای خود را نمی کند. می توانند با روش های مختلف تشویقش کنند.

2.درمان خانواده: این اختلال برای خانواده هایی که کودکان و یا نوجوان آنها درگیر این مسئله هستند می تواند ناراحت کننده باشد. در این روش، رواندرمانگر تمام خانواده را می بیند و راجع به عقاید و ارتباط آنها صحبت می کند تا با درک بهتری نسبت  به مشکلات آن خانواده، کمک بیشتری به آنها کند.

3.دارو درمانی: مهارکننده های انتخابی سروتونین (SSRIs)، کلومیپرامین و ...

کلاه گیس و راهنمایی هایی در مورد ظاهر

اگر در مورد قسمت های کچلی سرتان نگرانی دارید می توانید کلاه گیس هایی با موی واقعی یا شبیه به موهای واقعی خود بخرید و استفاده کنید. هر چند که کلاه گیس ها با موهای واقعی کمی گران هستند.

اگر موهای ابروی خود را می کنید می توانید از مداد ابرو استفاده بکنید یا ابروی خودتان را تتو بکنید و در صورتی که مژه های خود را می کنید از مژه مصنوعی استفاده کنید.مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
مرز خطرناک احساس های افراطی

نظرات کابران باهوک ریویو