خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

برجسته ترین دیپلمات های تاریخ سازمان ملل

برجسته ترین دیپلمات های تاریخ سازمان ملل

برجسته ترین دیپلمات های تاریخ سازمان ملل

روز گذشته جهان یکی از بلندمرتبه‌ترین دیپلمات های خود را در سالهای نه چندان دورش از دست داد.

کوفی عنان در 80 سالگی و پس از گذراندن دو دوره از ریاست بزرگترین نهاد بین المللی در یکی از پیچیده ترین زمان های تاریخ جهان درگذشت. زمانی که بحران های جهانی مانند جنگ عراق، تغییرات اقلیمی و شیوع مرگبار بیماری ایدز در جهان همراه بود. هر چند دنیا در دوران ریاست او با سمت رئیس نیروهای پاسدار صلح شاهد رویدادهای تلخی چون دو رویداد نسل کشی در بوسنی و روآندا نیز بود که هزاران نفر مردم بی گناه درفاصله ی یک سال در آن قتل عام شدند. جنگ هایی که ریاست او، و انفعالش در بازخورد با این وقایع، را زیر سوال برد و به  بزرگترین چالش دوران کاری او منجر شد. اما سرانجام او در سال های 1997 تا 2006 مرد شماره اول سازمان ملل بود و به عنوان اولین سیاه پوست و هفتمین دبیر کل سازمان ملل انتخاب شد.  

کوفی عنان: «درد و رنج دریک گوشه جهان، به مردمان تمامی جهان مربوط می شود.»

کوفی عنان در سازمان ملل

کوفی عنان از یک خانواده مرفه در دومین شهر بزرگ کشور غنا که در آن زمان مستعمره انگلستان بود همراه خواهر دو قلویش متولد شد. قبل از نوزده سالگی زادگاهش از مستعمره انگلستان خارج و پس از تحصیلات تکمیلی و بورسیه در دانشگاه های آمریکا اولین سمتش را در سازمان ملل در سال 1962 و در مدیریت بودجه سازمان بهداشت جهانی کسب کرد.

از آن زمان به بعد این نهاد بین المللی جایگاهی شد برای ادامه دیگر فعالیت های او در سمت های مختلفی چون مدیریت منابع انسانی، هماهنگ کننده امنیت و برنامه ریزی، دارایی  و بودجه، بازرس امور مالی و طی کردن این سمت ها بود که سرانجام او را در سال 1997 به عنوان دبیر کل سازمان ملل معرفی کرد. نخستین کسی که پس از گذراندن مدارجی در خود سازمان این مقام را کسب کرد.

دوره ریاست پنج ساله اول او با وتو کردن آمریکا از پطروس غالی مصری شروع شد و او در حالی این سمت را در سن 59 سالگی بر عهده گرفت که تنها 52 سال از عمر این سازمانی می گذشت که دچار بحران های زیادی بود، و در آسانه ورشکستگی قرار داشت.

اما تمهیدات کوفی عنان در دوره اول با سیاست های پیش رو از جمله تعدیل نیرو و، وادار کردن آمریکا برای پرداخت بدهی هایش به سازمان ملل متحد کار ساز بود

او دوره بعدی دوران دبیر کلی را نیز با توجه به  اینکه دبیر قبلی هم از قاره آفریقا بود و با وجود اینکه یک قاره تنها در دو دوره متوالی می تواند این سمت را در اختیار داشته باشد، برای بار دوم و در سال 2002، عهده دار این مسئولیت شد. این در حالی بود که یک سال قبل او جایزه صلح نوبل را برای سازماندهی بهتر و صلح‌آمیزتر جهان و اقدامات انسان دوستانه دریافت کرد. جایزه ای که برای دومین بار بود که به دبیر کل سازمان ملل تعلق می گرفت.

کوفی عنان بعد از اتمام دبیر کلی سازمان ملل

دوره ریاست او در سمت دبیر کلی سازمان ملل در دسامبر 2006 و پس از کش و قوس های برنامه نفت در برابر غذا، در جنگ عراق سرانجام به اتمام رسید. اما دوری وی از سیاست تنها یک سال بود او در سال 2007 با تشکیل نهادی جهت صلح و امنیت توانست  یکی از موفق ترین ماموریت های دیپلماتیک خود را انجام دهد و به خشونت ها و اختلافات کنیا پس از انتخابات که به کشته شدن تعداد زیادی از مردم منجر شده بود، پایان دهد.

سپس او نماینده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای پایان دادن به جنگ در سوریه و ریاست گروهی با نام «عقلای صلح» که نلسون ماندلا آن بنیان‌گذار آن بود را عهده دار شد؛ گروهی که تلاششان بر مبنای برقرار صلح و حقوق بشر و متشکل از رهبران پیشین جهان بود.

مرگ کوفی عنان یکی از سیاستمداران محبوب سازمان ملل متحد در روز گذشته واکنش های زیادی را از سوی افراد سرشناس سیاسی و غیر سیاسی در پی داشت. از جمله:

محمد جواد ظریف: «بی نهایت از درگذشت کوفی عنان متاثر شدم، او رهبر قدرتمند جهان و قهرمان بی‌نظیر صلح، عدالت و حاکمیت قانون بود. در آرامش به سرببری دوست عزیز و قدیمی من.»

ویلادمیر پوتین: «مرحوم از شخصیت‌های بر جسته بین المللی بود که اصالت و استقلال خود را در دوره دبیر کلی خویش حفظ کرد و پس از اتمام مسئولیتش نیز در حل بحران‌های بین‌المللی نقش بر جسته‌ای داشت.»

وزارت امور خارجه ترکیه: «کوفی عنان یکی از برجسته‌ترین دیپلمات‌های آفریقا بود که خدمات و فعالیت‌های ارزنده ای برای صلح جهانی انجام داد. عنان از جایگاه مهمی در موارد مربوط به سیاست خارجی ترکیه برخوردار بود.»

نتونیو گوترش دیبرکل سازمان ملل: «کوفی عنان نیرویی هدایت بخش به سوی خوبی ها بود. من نیز با جهانیان در غم فقدان وی شریک هستم.»

و سرانجام ایکر کاسیاس : کوفی عنان شخصیتی مهم و مرجع در مبارزه علیه نابرابری بود.

وظایف دبیر کل سازمان ملل چیست؟

دبیر کل سازمان ملل متحد به عنوان بالاترین مقام و مسئول اداری و اجرای تصمیمات سیاسی، وظایف گسترده ی سیاسی و دیپلماتیک را عهده دار است، البته به استثنای دیوان بین المللی دادگستری. این عضو مهم سازمان با توصیه شورای امنیت به وسیله مجمع عمومی انتخاب می شود و تا کنون از اعضای شورای امنیت و اتباع کشورهای قدرتمند هیچ کس برای این پست انتخاب نشده است.

اما تا کنون چه کسانی عهده دار دبیر کلی سازمان ملل بودند؟

اولین دبیر کل سازمان تریگوه لی وزیر امور خارجه نروژ در سال 1946 بود و پس از آن به ترتیب داگ هامرشولد از سوئد، او تانت از میانمار، کورت والد هایم از اتریش، خاویر پرز دکوئیار از پرو ،پطرس غالی از مصر، کوفی عنان از غنا، بان کی مون از کره جنوبی، عهده دار این مسئولیت بودند و دبیر کل کنونی  از سال 2017 آنتونیو گوترش از اتریش است.دبیر کل سازمان ملل سازمان ملل متحد کوفی عنان معرفی کتابمطالب مرتبط

چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حراج بزرگِ روز کتاب
در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

نظرات کابران باهوک ریویو