خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

8 راز دلهره آور دربارۀ گوشی های هوشمند

8 راز دلهره آور دربارۀ گوشی های هوشمند

8 راز دلهره آور دربارۀ گوشی های هوشمند

تلفن های هوشمند با کد، پسوورد و مکان یاب اطلاعات کاربران خود را جمع آوری می کنند.

 در این مقاله مواردی ذکر شده که باید در مورد گوشی هوشمند خود بدانید؛ چرا که شاید نیاز باشد برخی اطلاعات خصوصی خود را تغییر دهید و شاید زنگ خطری باشد تا به راحتی اطلاعات خود را در هر وبسایت و برنامه ای رها نکنید.

1.هر مکانی که تا بحال در آن بوده اید

گوشی های اندروید و آیفون هر دو ردیاب های داخلی دارند که موقعیت شما را در هر مکان مشخصی نشان می دهد که در تنظیمات هر دو گوشی با نام «Location Service» وجود دارد. تا زمانی که از این قضیه باخبر شوید، گوشیتان احتمالا یک فهرست طولانی از مکان هایی که بوده اید ایجاد کرده است. این ویژگی عمر باتری گوشی را بسیار کم می کند. به همین خاطر بسیاری از کاربران آن را خاموش می کنند. برای استفاده از برخی برنامه ها مانند اسنپ یا تپسی نیز گاهی مجبور می شوید مکان یاب را روشن کنید. به تازگی خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده که گوگل مکان کاربران را، حتی اگر خود آن ها نخواهند و سرویس مکان‌یاب یا جی پی اس موبایل خود را غیرفعال کرده باشند، پیدا و ثبت می‌کند. این موضوع مختص کاربران اپل و اندروید است که از گوگل مپ استفاده می کنند. برای مثال، وقتی کاربری نقشه‌های گوگل را باز می‌کند، گوگل تصویری را از موقعیت او ثبت می‌کند.

 

2.هر حرفی که به سیری می زنید

اپل برای تشخیص و شناسایی هرآنچه به یرنامۀ سیری می گویید، صحبت هایتان را بر اساس «قرارداد مجوز نرم افزار» از این برنامه(یک دستیار شخصی هوشمند که به عنوان یک نرم‌افزار کاربردی در گوشی های اپل کار می‌کند) جمع آوری می کند. با این کار هرآنچه به سیری گفته اید یا در آن تلفظ کرده اید، قابل ردیابی است.

اگرچه اطلاعاتی که سیری دریافت می کند با یک شناسۀ تصادفی-به جای حساب اپل-برای اطمینان از گمنام بودن آن، به گوشی متصل می شود.

 

3.شناسۀ شخصی شما

کمپانی تلفن هوشمند وان پلاسِ چین، با استفاده از رمز شناسۀ کاربرانش، اطلاعات آن ها را جمع آوری می کند. آن ها این کارشان را این گونه توجیه کرده اند که از این اطلاعات برای بهبود وضعیت تلفن ها استفاده می کنند تا نقض حریم خصوصی را رد کرده باشند. اما این کار غیر قابل توجیه است و آن ها نباید به حریم خصوصی کاربرانشان تجاور کنند؛ به خصوص وقتی ممکن است پای اطلاعات حساسی در میان باشد. پس از رسوایی فیس بوک و کمبریج آنالیتیکا، این شبهه برای ما ایجاد می شود که آیا کمپانی های دیگر مواردی را از کاربرانشان مخفی می کنند؟!

 

4.رمز عبور شما

تا به حال به وب سایت یا برنامه ای وارد شده اید که هنگام ارتقادهی، از شما برای ذخیره کردن رمز عبورتان جواب بله یا خیر می خواهد؟ و پاسخ شما به این وبسایت یا برنامه بله بوده است؟ همۀ ما در چنین موقعیتی بوده ایم. به خاطر آوردن اطلاعات برای ورود به سایت هایی که از آن ها بازدید می کنیم، آسان است. آیا دلتان می خواهد گوگل، گوشی هوشمندتان و بسیاری از وبسایت های سطح پایین اطلاعات شما را داشته باشند؟ احتمالا جوابتان منفی است. پس می توانید یک راه قدیمی را امتحان کنید. اطلاعات کاربری خود را در پوشه ای روی کامپیوترتان ذخیره کنید یا راه حل بهتر این است که آن را روی کاغذی یادداشت کنید.

 

5.هر پیامکی که می فرستید

اگر شما یک کاربر آیفون هستید که پیامک هایتان را پس از ارسال حذف می کنید؛ برایتان یک سورپرایز داریم: پیامک های حذف شدۀ شما هنوز در گوشیتان وجود دارند. اپل پیامک ها را پیش از حذف شدن برای اطمینان از اینکه تحویل و خوانده شده اند، به صورت پنهانی در یک فرم رمزگذاری شده برای مدت زمان محدود نگه می دارد. تنها نکته این است که اپل مدت زمان نگه داری پیامک ها را فاش نمی کند. ممکن است پنج دقیقه باشد، شاید هم سال ها !

 

6.تمام اطلاعاتی که به گوگل می دهید

اندروید مجهز به اپلیکیشن های گوگل است(گوگل کروم، پِلِی استور، جیمیل و...). به محض اینکه با گوگل وارد سیستم اندروید شوید، تلفن شما به همۀ حساب های گوگلتان متصل می شود. هنگامی که به سیستم اندروید وارد می شوید، تلفن شما به هرچیزی که گوگل به آن دسترسی دارد، اجازۀ ورود پیدا می کند؛ مانند تماس ها، فهرست مخاطبین، مکان شما و سایر موارد دیگر.

 

7.با چه سرعتی سفر می کنید

تا به حال دقایقی پیش از رسیدن به مقصد، پیغامی با این مضمون که : تا دقایقی دیگر خواهید رسید، از تلفنتان دریافت کرده اید؟ ترسناک است نه؟ این پیام با سرویس مکان یاب ممکن است. نه تنها گوشی آیفون شما این موقعیت را ردیابی می کند؛ بلکه زمان ورود و ترک شما به مکان را هم ثبت می کند. بنابراین طبق ریاضیات مدت زمانی که به مقصد خواهید رسید را محاسبه و به شما اعلام می کند.

اگر این مورد شما را می ترساند، بهتر است مکان یاب خود را در تنظیمات گوشی خاموش کنید و برای اطمینان بیش تر برنامه هایی مثل اسنپ، فیس بوک و ... را که به جی پی اس متصل هستند، را هم موقتا غیرفعال کنید.

 

8.تمام اطلاعاتی که به اپلیکیشن ها می دهید

تعداد زیادی اپلیکیشن در هر دو سیستم اندروید و آی او اِس وجود دارد که اطلاعات زیادی را از کاربران خود جمع آوری می کنند. اگر به بخش تنظیمات تلفن هوشمند خود بروید، می توانید میزان اطلاعاتی که این اپلیکیشن ها دریافت می کنند را کنترل کنید. هرچند بعضی اپلیکیشن ها مانند فیس بوک، نیاز به کنترل اپلیکیشن در تنظیمات دارند. توجه داشته باشید که گاهی اوقات وقتی این تنظیمات را تغییر می دهید، دسترسی تان به برنامه کمتر می شود. به عنوان مثال: وقتی در اپلیکیشن فیس بوک مکان یاب را خاموش می کنید، قادر نخواهید بود از ویژگی «Check in» در برنامه استفاده کنید.

منبع: readersdigestحریم خصوصی گوشی های هوشمند معرفی کتابمطالب مرتبط

روز جهانی مقابله با فقر
روز جهانی سلامت روان
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت

نظرات کابران باهوک ریویو