خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تلفیقی ناب از هنر و مذهب

تلفیقی ناب از هنر و مذهب

تلفیقی ناب از هنر و مذهب

جایگاه نیایش برای انسان ها از سالیان دور در ادیان، مناطق و دوره های زمانی مختلف، همواره مقدس بوده. روز بیست و یکم آگوست را سازمان کنفرانس اسلامی( OIC) ، روز جهانی مسجد نامگذاری کرد. این نام گذاری بر گرفته از خشم مسلمانان در بزرگداشت و یادآوری جایگاه و اهمیت محوری مسجد برای فاجعه ای بود که به وسیله صهیونیست ها در به آتش کشیدن مسجد الاقصی در 30مرداد 1348 رخ داد.  

در طول تاریخ مساجد نیز مانند دیگر مکان های دینی، همواره یکی از مقدس ترین داشته ها و مکان های عبادی و مورد احترام مسلمانان به شمار میرفت و از دیر باز محلی برای استمرار وحدت و برگزاری فرایض دینی و مهمترین حلقه‌ ارتباطی و اجتماعی در جوامع اسلامی محسوب می شود. در نتیجه با توجه و نگاه ویژه ای که به این مکان می شد نگرشی متفاوتی در ساخت و زیبا سازی آن در معماری مساجد ظهور کرد و منجر به ساخت مکان هایی با معماری فاخر شد. تا کنون دراین نوع معماری و در اقصی نقاط  جهان مساجد مختلفی شکل گرفت که نه تنها از منظر مذهبی و اعتقادی از اهمیت ویژه ای برخوردارشد، بلکه در تاریخ از لحاظ ویژگی های خاص معماری و ساختش نیز بسیار ارزشمند و ماندگار ظاهر و به تثبت رسید.در ادامه  از مساجد دیدنی و باشکوه ایران و دیگر نقاط جهان نام خواهیم برد.

مساجد دیدنی ایران:

1- مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه

این مسجد شاخصه ای ویژه و مهم در معماری دوران صفویه است. شاهکاری از ترکیب معماری و کاشی کاری که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد. مسجدی عظیم و زیبا که پایه های آن در قرن یازدهم به وسیله شاه عباس اول برای شادی روح جدش، شاه طهماسب بنا شد.  

2- مسجد جامع یزد؛ نمادی کیهانی در الگوی معماری

مسجد جامع یزد با کاشیکاری های منحصر به فردش در دل کویر یادگاری از دوران های گوناگون تاریخی است؛ از زمان ساسانیان، ایلخانیان و دوره تیموری و نهایتا دوران قاجار که در آن دوران منجر به ساخت چنین بنایی در حومه شهر و کنار آتشکده زرتشتی بنا شد. ویژگی های خاص این مسجد از مناره های بلندش که یکی از بلندترین مناره های جهان را داراست. و همچنین محراب زیبا با کاشیکاری فاخر و  نمای خارجی- داخلی ایوان اصلی آن را یکی از آرامبخش ترین میعادگاه های عاشقانش قرار داده است.

3-مسجد وکیل شیراز

بنای ارزشمند به جای مانده از دوران زندیه در مرکز شهر شیراز و بین حمام وکیل و بازار وکیل قرار دارد. این مسجد نیز مانند دیگر بناهای تاریخی و با شکوه استان فارس به وسیله کریم خان زند، در دوران حکومتش و مرکز فرمانروای اش شیراز ساخته شده است. طاق های بلند، ستون های سنگی یکپارچه و کاشی‌های هفت‌رنگ و معرق در صحن، ایوان‌های شمالی و جنوبی مسجد به همراه طاق بلند مروارید که باخط ثلث آیه هایی از قرآن را دارد این مسجد زیبا را به یکی از آثار ملی ایران ثبت کرده است.

اسامی بالا تنها سه مورد از مسجد های تاریخی ایران بودند از دیگر مساجد مهم و تاریخی و تاثیر گذار کشورمان می توان به مساجدی چون مسجد گوهرشاد ، مسجد نصیر الملک، مسجد شافعی ها،مسجد شیخ لطف الله و ..نام برد. در ادامه مقاله می خواهیم شما را به غیر از مکان های مقدس و نامی چون مسجد الاقصی و مسجد الانبی و مسجدلاحرام با دیگر مکان های عبادی مسلمانان در جهان بیشتر آشنا کنیم:

1-مسجد ایاصوفیه؛ شاهکار معماری بیزانس

استانبول یا همان قسطنطنیه ،مرکزی امپراطوری بیزانس در سال 532 میلادی این بنا را تاسیس کرد. بنایی که امروزه به موزه ایاصوفیه تبدیل شده است. این بنای زیبا و منحصر به فرد دارای چهار ستون زیبا و باشکوه ،گنبدی عظیم و زیبا به همراه تزئینات داخلی مانند؛ موزاییک، سنگ های مرمر، سازه پیچیده فضای داخلی و نوری که از 40 پنجره آن به داخل بنا می تابد تحسین معماران و مهندسان زیادی را بر انگیخته است.

2-مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد

این مسجد در در قرن هفدهم به دستور سلطان احمد تاسیس شد. مسجدی با 6 مناره در قلب استانبول  و نورپردازی و معماری چشمگیرش آن را به یکی از خیره کنده ترین مساجد استانبول تبدیل کرده است.کاشی کاری و طلا کاری زیبایش ترکیبی از بازی رنگ و نور به وجود آورده که چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند.

3- مسجد عبودیه

مسجدی با سنگ های مرمر ایتالیایی در سال 1877 به دستور سلطان ادریس در ایالت پراک مالزی ساخته شده است. این مسجد با گنبدی طلایی ساختی شبیه معماری هندوستان را دارد.

4-مسجد کریستال

این مسجد را اولین مسجد هوشمند دنیا می نامند. مسجدی ساخته شده از شیشه فولاد و کریستال که از آن به عنوان یکی از مقدس ترین مکان های مالزی نیز نام برده می شود. این مسجد با ظرفیت 1500نفر در سال 2008 افتتاح شد.

5- مسجد شی‌آن

مسجدی با مساحت بیش از 130هزار متر مربع با معماری کاملا چینی یکی از جاذبه های گردشگری استان شاآن شی  محسوب می شود.مسجد دارای 5 حیاط است که در حیاط سوم می‌توانید بلندترین بنای این مجموعه را مشاهده کنید.

6- مسجد قل شریف

یکی از بزرگترین مساجد اروپا که در قرن 16 میلادی در شهر کازان در روسیه ساخته شد. پنجره های بی شمار و گنبد نیلوفری شکل و آبی رنگ مسجد این بنا را بسیار دیدنی و چشمگیر کرده است. این مکان به عنوان موزه و همچنین جایگاهی که تعداد زیادی از مسلمانان را برای انجام فرایض دینی در خود جمع می کند مورد استفاده قرار می گیرد.مسجد شاه مسجد ایاصوفیه معماری مساجد معماری معرفی کتاب معماری اسلامی
نظرات کابران باهوک ریویو