خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

ترسی پایان ناپذیر

ترسی پایان ناپذیر

ترسی پایان ناپذیر

فوبی، برگرفته از واژه یونانی «فوبوس» نام خدای ترس در اساطیر یونانی است که با زدن نقاب به صورت و پوشیدن زره بر تن، برای ترساندن دشمنان در صحنه ظاهر می شده است.

نوعی ترس شدید یا بیمارگونه و پایدار از ترس در فرد که باعث اختلال در زندگی روزمره وی می‌شود. بر خلاف ترس معمولی که واکنشی زودگذر و طبیعی به یک عامل خطرناک خارجی است، هراس بیشتر ترس از قرار گرفتن در یک موقعیت خطرناک است مانند ترس از پرواز یا ماشین‌ سواری. در برخی موارد، فرد هرگز در تماس با چیزی که از آن می‌ترسد نبوده ‌است.

هراس‌زدگی (فوبیا)، ترس نامعقول و شدید از یک موضوع، یک موقعیت یا یک شی است. در واقع با اینکه فرد می‌داند ترسش نامعقول است ولی توانایی کنترل آن را ندارد و اگر در معرض آنچه که از آن «هراس» دارد، قرار بگیرد موجی از اضطراب، ترس شدید و حتی وحشت‌ زدگی بر او چیره می‌شود و این تجربه چنان برایش ناخوشایند است که سعی می‌کند همیشه از آن مورد «هراس آور» دوری کند. در میان اختلال اضطراب، «فوبیاها» از همه شایع ترند. هراس‌های بیمارگونه، شایع‌ترین اختلال روانشناختی در میان زنان و دومین اختلال شایع در میان مردان سنین بالای ۱۵ سال است.

ترس یک واکنش طبیعی بشر هنگام مواجهه با خطر است که هدف محافظتی دارد. هنگام مواجهه با خطر، دستگاه عصبی سمپاتیک با ترشح آدرنالین آمادگی «مبارزه یا فرار» را ایجاد می‌سازد. آدرنالین موجب افزایش ضربان قلب و جریان خون در عضلات بدن می‌شود و در نتیجه فرد می‌تواند در شرایط اضطراری بهتر عکس العمل نشان دهد. همچنین میزان قند خون نیز بالا می‌رود. در چنین شرایطی، جسم و روح آماده عمل است. پس در موقعیت‌های خطرناک، ترس، طبیعی و حتی مفید است. اما فوبیا، ترس بیمارگونه یی است که به شدت مبالغه‌آمیز و حتی توهمی است.

انواع فوبی ها

- فوبی ساده (simple phobia)«ترس غیر منطقی محدود به یک موقعیت خاص مثل بلندی، یا یک موضوع و شی مثل ترس از مار، سوسک و...

-فوبی اجتماعی (social phobia)«ترس غیرمنطقی از موقعیت های عمومی مثل سخنرانی در جمع، غذا خوردن در حضور عام، استفاده از توالت عمومی و...»

-اکروفوبیا»(acrophobia) ترس از مکان های بلند»

- آگرافوبیا»(agraphobia) ترس از مکان های باز»

- الگوفوبیا»(algophobia) ترس از درد»

- کلاستروفوبیا»(claustrophobia) ترس از مکان های بسته»

- هماتوفوبیا»(hematophobia) ترس از خون»

- هایدروفوبیا»(hydrophobia) ترس از آب»

- میسوفوببا»(mysophobia) ترس از آلوده شدن»

- نیکتوفوبیا»(nyctophobia) ترس از تاریکی»

- فوتوفوبیا»(photophobia) ترس از نور»

-زوفوبیا»(zoophobia) ترس از حیوانات»

علت واقعی این اختلال ناشناخته ‌است. علت احتمالی آن عبارت است از یک واکنش یادگرفته شده (ساخته شده در ذهن) مثلاً ناشی از تماس با فرد دیگری دارای ترس مشابه، یا داشتن تجربه یک ترس اولیه که همراه با یک شیء یا موقعیت خاص بوده‌ است. یکی از عللی که می‌تواند عامل ترس باشد تجربه ‌ای در دوران کودکی است. ترسی که در ضمیر ناهشیار شخص پنهان است.

 

شایع ترین انواع فوبی
90 درصد فوبی ها، ترس از چیزهای خیلی کوچکی هستند که اصلا ترس ندارند مثل ترس اجتماعی، ترس از ارتفاع و ترس از فضاهای بسته مانند آسانسور و اتاق، شایع ترین انواع فوبی به شمار می روند.


فوبی از گروه اختلالات اضطرابی به شمار می رود و بطور مثال فردی که ترس از اجتماع دارد در مواجهه با فضاهای شلوغ دچار اضطراب شدید می شود.

ترس از حیوانات نوعی از فوبی است که به «زوفوبیا» - zoophobia - معروف بوده و در آن شخص از حیواناتی مانند سوسک یا اردک، ترس شدید دارد. این نوع از فوبی مربوط به آدمهایی است که زندگی طبیعی آنان درگیر حیوانات است و بطور مثال برای فردی که در شهر زندگی می کند ترس از اردک معنا ندارد چون در آن موقعیت قرار نمی گیرد که بخواهد از آن بترسد.

درمان

-درمان با داروهای ضداضطراب مانند بنزودیازپین‌ها، بتا بلاکرها، SSRIs و مهارکننده‌های مونو آمینو اکسیداز (MAOIs)، سایر داروها مانند بوسپیرون و...

-روان درمانی از طریق روش های حساسیت ‌زدایی منظم، غرقه‌ سازی، سرمشق‌ گیری و تنش کاربردی

-درمان غیر دارویی: نوروفیدبک و بیوفیدبکمطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019

نظرات کابران باهوک ریویو