خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

شکوهی از تاریخ و فرهنگ جهان

شکوهی از تاریخ و فرهنگ جهان

شکوهی از تاریخ و فرهنگ جهان

آیا صرف اینکه کتابخانه ای شامل چند جلد کتاب است می تواند آن را به عنوان کتابخانه ای نمونه و خاص معرفی کند ؟

یا اینکه مسائل دیگری در این امر دخیل هستند که این مکان های فرهنگی را به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل کردند. مواردی چون سابقه تاریخی این مکان ها، تنوع و گستردگی خدمات و یا وجود نسخه های قدیمی و البته تعداد نسخه کتاب هایی که در آن وجود دارد، می تواند ارزش و اعتبار این مکان ها را با ذخایر ارزنده ای که از دانش و اندوخته های گذشتگانش دارد، دو چندان کند. در واقع کتابخانه هاتنها نمونه های ارزشمندی از تلاش های فکری انسانها را فقط به نمایش نمیگذارد بلکه درنهایت سخاوت این امکان را به علاقمندانشان میدهند که بتوانند از این نمونه های نادر کمال استفاده را ببرند.

اما در اقصی نقاط جهان کشورهای زیادی وجود دارند که دارای چنین مکان هایی هستند که در ادامه برای آشنایی بیشتر به توضیح مختصری از آنها می پردازیم:

1-کتابخانه کنگره آمریکا

بزرگترین کتابخانه جهان و ایالات متحده آمریکا در واشنگتن دی سی قرار دارد. کتابخانه ای که بیش از 200سال از قدمت آن می گذرد و به دستور رئیس جمهور وقت آن زمان جان آدامز با مجموعه ای 3000جلدی تاسیس شد. اما 15 سال بیشتر طول نکشید که ارتش بریتانیا در خلال جنگ هایی که به وجود آورد این مکان را به آتش کشید و نابود کرد.اما این اتفاق نه تنها پایانی برای شکوه این مکان فرهنگی نبود بلکه تنها یک سال بعد از آن رئیس جمهور بازنشسته آمریکا؛ تامس جفرسون با فروش کتابخانه شخصی خود حاوی ۶۴۸۷ جلد کتاب به ارزش ۲۳۹۵۰ دلار توانست منابع ارزشمندی از شاخه های فلسفی،هنری، ریاضی، پزشکی و غیره را در اختیار این مکان قراردهد.

این نهاد بزرگ فرهنگی به تدریج به وسیله کسانی که به سمت رئیس کتابخانه کنگره ملی منصوب شدند بسط و گسترش یافت تا جایی که تا سال ۲۰۱۱، با بیش از ۱۰۰ میلیون آیتم کتابخانه‌ای، در مجموعه‌هایش، بزرگ‌ترین کتابخانهٔ جهان به‌شمار می‌رود. در این کتابخانه برای کارهای تحقیقی کارت عضویت به افراد بالای 18 سال داده می شودو البته به روی عموم مردم باز است اما خروج کتاب منوط به عضویت در کنگره آمریکا ، کارمندان رسمی دولت و یا قاضی دیوان عالی می شود.

2-کتابخانه بریتانیا

از لحاظ منابع این کتابخانه در لندن به عنوان بزرگترین کتاب خانه دنیا با 150 میلیون نسخه محسوب می شود و تاسیس آن به سال 1969بر می گردد. ساختمان جدید کتابخانه نیز در سال 1998 به وسیله ملکه انگلیس گشایش یافت. هرچند که ساختمان اصلی این کتابخانه در مرکز شهر قرار دارد اما دو شعبه دیگر آن شامل روزنامه ها و مدارک کتابخانه بریتانیا در شمال غرب و حومه ی این شهر قرارواقع شده است.

در جنگ جهانی دوم هم این مکان مانند دیگر مکان های ارزشمند از حملات در امان نماند و بسیاری از منابع خود را از دست داد. قابل ذکر است که سالانه در حدود 3000000 منبع اطلاعاتی جدید به این مجموعه افزوده می‌شود و مجموعه ارزشمند شرقی آن شامل کتابهای چاپی و نسخ خطی ارزشمندی است که این منابع را به بیش از 350، زبان و گویش جهان عرضه می کند.

3-کتابخانه عمومی نیویورک

کتابخانه نیویورک، به «کاخ مردم» و برای مجموعه گسترده ای از 55 میلیون مورد از جمله کتاب ها، نشریات، موزیک و سایر نشریات و آلبوم ها مشهور است. در واقع ادغام کتابخانه های کوچک و بزرگ از جمله کتابخانه های دوستداران کتاب و میلیونرهای ثروتمند نیویورک منجر به ایجاد این شبکه بزرگ کتابخانه ای شد. این مکان در حال حاضر به وسیله نهادهای دولتی و خصوصی تامین می شود. شاخه اصلی کتابخانه در خیابان پنجم در نیویورک در تقاطع خیابان 42 واقع است و در سال 1965، به عنوان یک نشانه ملی تاریخی به ثبت رسید.

امروزه کتابخانه عمومی کتابخانه نیویورک دارای 4 کتابخانه پژوهشی، کتابخانه های شاخه ای در برونکس، استیتن آیلند و منهتن و چندین کتابخانه کوچکتر وابسته به آن است. در سال 1886، سامو ئل جی .تیلدن، فرماندار وقت نیویورک بخش زیادی از اموالش را به میزان 2/4 میلیون دلار برای ساخت و نگهداری از کتابخانه ای رایگان و اتاق مطالعه اختصاص داد. هر چند در آن زمان دو کتابخانه دیگر در نیویورک وجود داشت که حال و روز خوشی نداشتند و در نتیجه با طرح یکی از وکلای شهر نیویورک به نام جان بیگلو این دو کتابخانه با طرح تیلدن ترکیب شد. سرانجام در سال 1895،در مرکز منهتن و مکانی که زمانی یکی از میدان‌های جنگ میان استقلال‌طلبان به رهبری جورج واشینگتن در مقابل ارتش بریتانیا بود. تاسیس شد و به عنوان امری خیر و نیکو بسیارمورد استقبال عموم قرار گرفت.کتابخانه کنگره آمریکا بزرگترین کتابخانه های جهان کتابخانه بریتانیا معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو