خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آیا مادر ترزا قدیس بود؟

آیا مادر ترزا قدیس بود؟

آیا مادر ترزا قدیس بود؟

اگس گونجا بویایجیو نام واقعی زنی قدیس است که عمر خود را در راه خدمت به مردم و فقرا و یاری رساندن به آن ها صرف کرد که شما او را به نام مادر ترزا می شناسید. این اسم با تصمیم خود اگنس انتخاب شده بود. درحقیقت «مادر ترزا» راهبه ای اسپانیایی بود که  پایه گذارفرقه ای از رهبانیت و تلاش های خیرخواهانه بود و از همین رو این نام را به عنوان ارادت قلبی به ایشان برای خود انتخاب کرد.

او در سال 1910 در اسکوبیه ی عثمانی متولد شد. پدرش درگیر مسایل سیاسی آلبانی بود که در سال 1919 درگذشت. اگنس در آن زمان تنها 9 سال داشت. مادرش او را طبق تعالیم کلیسای کاتولیک تربیت کرد و از همان ابتدا به داستان های مبلغان و خدماتشان علاقه مند شد. در سن 12 سالگی به این نتیجه رسید که باید عمر خود را وقف یک زندگی معنوی و خدمت به فقرا کند و از این رو در سن 18 سالگی،  پس از ترک خانه به گروه خواهران لورتو پیوست. خواهران لورتو در هند به آموزش کودکان هندی مشغول بودند.

در سال 1937 به عنوان یک راهبه به طور رسمی قسم یاد کرد. در این بین علاوه بر تدریس و آموزش به کودکان هندی، فقر گسترده ی حاکم بر کلکته نیز از دغدغه های او بود.

در سال 1948 کار مبلغی خود را آغاز کرد. تلاش های پیوسته ی او خیلی زود نظر مقامات هندی را جلب کرد که به او عنوان شهروندی هندی را دادند. او در این سالها به زندگی در میان فقیران روی آورده بود و زندگی نسبتا راحت درون دیر را فراموش کرده بود.

از خدمات بارز او می توان به نجات 37 کودک گیر افتاده در بیمارستانی در خط مقدم اسراییل و فلسطین اشاره کرد که با آتش بسی موقت به همراه کمیته بین المللی صلیب سرخ توانست آنان را نجات ببخشند. در سال 1988 برای کمک به زلزله زدگان ارمنستان به آن مناطق سفر کرد.

ترزا برای مبارزه با گرسنگی به اتیوپی و در فاجعه ی چرنوبیل برای کمک رسانی به آسیب دیدگان پرتوهای هسته ای به آنجا نیزسفر کرد.

او تا سال 1996 بیش از 100 کشور را پیمود و 517 ماموریت بشردوستانه را به اتمام رساند.

پس از مرگ مادر ترزا کلیسای واتیکان تصمیم گرفت تحقیقاتی را انجام دهد، که ثابت کند او قدیسه بوده است. در سال 2002 زنی هندی ادعا کرد که توموری که در شکمش داشت با نگاه کردن به عکس ترزا بهبود یافته است. این مساله از طرف واتیکان به عنوان معجزه به رسمیت شناخته شد. از طرفی برای قدیس اعلام شدن کسی در واتیکان باید دو نفر معجزه ی او را تایید کنند که در این مساله به همان یک نفر اکتفا شد. پس از مدتی همسر و پزشک زن هندی این مساله را رد کردند و اعلام کردند که اصلا توموری وجود نداشته است و اشتباه تشخیصی در پزشکی صورت گرفته است. اما واتیکان همچنان به همان رای خود پافشاری کرد و در چهارم سپتامبر2016 رسما او را قدیسه اعلام کردند که انتقادات فراوانی را در پی داشت. هرچند درخصوص مادر ترزا و فعالیت هایش شک و تردید ها و انتقاداتی هم وجود دارد.

افرادی همچون کریستوفر هیچنز و اروپ چترجاریال پزشک هندی، نسبت به او انتقادات داشتند. هیچنز در سال 1995 در کتاب «مقام تبلیغ گری مادر ترزا در فرضیه و عمل» به شدت از مادر ترزا انتقاد کرده است. او می گوید: خدمات ناکافی و غیرتخصصی به بیماران بستری در مرکز خیریه مادر ترزا اوضاع بیماران را وخیم تر از روزهای اول کار می کند و گاها داروهای اشتباه و مراقبت های سرسری موجبات تضعیف جسمانی بیماران بستری را بیشتر فراهم می کند.

او معتقد بود که مادر ترزا، دخالت الهی را مقدم بر هرگونه تمهیدات پزشکی می دانست، و درد کشیدن های را برای بیماران همچون زجر به صلیب کشیدن مسیح، موجب رستگاری بر می شمرد، در حالی که خود در زمان بیماری و درد بدن، برای تسکین دردهایش به داروها و مسکن های تجویز شده روی می آورد.

یکی دیگر از انتقاداتی که محققین از او دارند این است که از دیکتاتورها، جنایتکاران و فاسدین اقتصادی پول دریافت می کرد و در راه تبلیغ بنیاد خود، از این پول ها استفاده می کرد.

خانواده ی دوالیه دیکتاتور هاییتی و همچون چارلز کیتینگ، محکوم به فساد شدید مالی بودند که به مادر ترزا مبلغ هنگفتی کمک مالی کردند. چارلز کیتینگ مبلغ 1،4 میلیون دلار صدقه به مادر ترزا داد که پس از دستگیری از حمایت مادر ترزا بهره یافت. حتی دادیار منطقه ای لس آنجلس در نامه ای تقاضای بازپس دادن این مبلغ را داشت(صاحبان اصلی این پول خود بسیار فقیر بودند) که هرگز پاسخی از سوی مادر ترزا دریافت نکردند.

عالیجناب جیمز مارتین، نویسنده ی کتابی بود که ار تردیدهای مادر ترزا در باورها و اعمالش در سال 2003 ، سخن می گوید: « من هرگز در زندگی هیچ قدیسی چنان تاریک دلی را سراغ ندارم، هیچ کس نمی دانست که از این مساله چه رنج عظیمی بر خود او وارد بود.»

ویراستار کتاب بیا و روشنای من باش، از اعضای برجسته ی بنیاد مبلغان احسان و از مریدان او می گوید وقتی نامه های به جا مانه از مادر ترزا را می خواندیم، همه هاج و واج مانده بودیم. این نامه ها درواقع بعد تازه ای از او را نمایان می ساخت که مردم با آن هیچ آشنایی ای نداشتند؛ نامه هایی که با ارشد خود در خصوص افکار و باطن خود سخن گفته بود. مادر ترزا تقاضا کرده بود که این نامه ها از بین بروند اما چنین نشد.

با تمام این تفاسیر او زنی سختکوش بود که برای کمک به نیازمندان عمر خود را صرف کرد ولی همیشه راه درست را انتخاب نکرده بود.با تمام این تفاسیر او زنی سختکوش بود که برای کمک به نیازمندان عمر خود را صرف کرد. اما همیشه راه درست را انتخاب نکرد.مادر ترزا قدیس واتیکان کلیسا معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو