خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

زن شرقی؛ ملکه منحنی ها

زن شرقی؛ ملکه منحنی ها

زن شرقی؛ ملکه منحنی ها

زها محمد حدید متولد اکتبر 1950 در بغداد است. پدرش در سال های 1958 تا 1960 وزیر دارایی عراق بود. او تحصیلاتش را در دانشگاهی آمریکایی در بیروت گذراند و پس از آن برای ادامه تحصیل در مدرسه ی معماری لندن عازم لندن شد.

زنگلیس،استاد او درباره ی توان و استعدادهای او می گوید:

«او بهترین دانشجویی بود که من داشتم. لقبی که ما به او داده بودیم معمار 89 درجه ای بود. هیچ چیزی در طرح هایش 90 درجه نبود. او چشم اندازی خاص به محیط داشت و تمامی ساختمان هایی که او طرح می زد، به قطعات بسیار کوچکی تقسیم می شدند.

او علاقه ی چندانی به  جزییات نداشت. وقتی یک راه پله را می کشید از شدت عصبانیت به حد انفجار می رسیدم. دیدش بر روی نماها  و تصاویر گسترده تر متمرکر بود. هنگامی که کار به جزیییات می رسید او می دانست که می تواند بعدا آن را اصلاح کند و درواقع هم همین بود»

زها حدید با تکیه بر استعدادها و پشتکارش توانست اولین زنی باشد که جایزه ی معماری پریتزکر را از آن خود کند. در سال 2008، مجله ی فوربز او را شصت و نهمین زن قدرتمند جهان معرفی کرد. او در 44 کشور مختلف حدود 950 پروژه ها را اجرا کرد.

در سال های نخست طرح های او را چندان قابل اجرا نمی دیدند و یکی پس از دیگری رد می شد. او تصمیم گرفت دفتر مستقلی در لندن احداث کند تا به طور مستقل طرح های مدنظر خود را به اجرا درآورد.

در همان سال ها بود که مدرسه معماری لندن از او برای تدریس دعوت به عمل آورد. پس از این مدرسه، دانشگاه های مختلفی مثل هاروارد، کمبریج، شیکاگو، هامبورگ، ایلی نوی و کلمبیا برای تدریس میزبان او شدند.پس از آن با اجرای پروژه های مختلف به چنان موفقیتی دست پیدا کرد که توانست  مدال سلطنتی معماری و جایزه ی بهترین طرح معماری را برای مجموعه ای فرهنگی در باکو، دریافت کند. او نخستین زنی بود که  لقب تشریفاتی بانو را از ملکه ی انگلستان کسب کند و بنده ی مدال سلطنتی این کشور شود.

از معروفترین طراحی های زها حدید می توان به این ساختمان ها اشاره کرد:

«طراحی موزه هنرهای سین سیناتی»

او برای طراحی این ساختمان وارد رقابت سختی شد که توانست استاد خود را شکست دهد و پیروز این رقابت شود. طی این پیروزی او مقام اولین زن طراح موزه های ایالات متحده ی آمریکا را دریافت کرد. با وجود متراژ کم این موزه، اما او توانست نظر کارشناسان و منتقدان را جلب کند.

«مرکز علوم فائنو»

حدید در این رقابت نیز پیروز شد تا بتواند با استفاده از المان های تیز مرکز علوم فائنو در ولسبورگ را احداث کند.این ساختمان تا ارتفاع 7 متری بر روی پیلوت های بتنی استوار است. طرح این مرکز شبیه به کشتی است، همچنین داخل این نما ستون های زاویه دار حس پرسه زدن داخل یک کشتی را به بیننده القا می کند.

«ساختمان مدیریتی بی ام و »

در سال 2002 این شرکت تصمیم به اجرای مسابقه ای برای طراحی ساختمان مدیریتی شرکت کرد که این بار نیز او با مهارت و استعداد وصف نشدنی طرحی را ارائه داد  که از آن با عنوان «مرکر عصبی» یاد کرده بود.

«پل شیخ زاید»

این پل در امارات متحده ی عربی اجرا شد و رابطی بین جزیره ی ابوظبی و شهر است که به فرودگاه بین المللی منهی می شود. نورپردازی این پروژه به گونه ای است که حرکت و عبور را به عابران القا می کند. این پل به شکل موج است و در ارتفاع 60 متری از سطح دریا به طول 235 متر ساخته شد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فاز دوم پروژه ی برج میلاد از طرح های زها حدید بود که متاسفانه با مرگ او به سرانجام نرسید.

زاها حدید در پایان پروژه ی آنتورپ در بلژیک در سال 2016 از دنیا رفت .به پاس طراحی او، مسوولان این شهر میدان روبه روی این ساختمان را به نام زها حدید نام گذاری کردند.ملکه منحنی ها زها حدید معماری مدرن طراحی معماری معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو