خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

کودکانی؛ باهوش ،با نشاط و کارآمد/بخش اول

کودکانی؛ باهوش ،با نشاط و کارآمد/بخش اول

کودکانی؛ باهوش ،با نشاط و کارآمد/بخش اول

در اینکه اکثر پدرها و مادرها دوست دارند و تلاش می کنند که فرزندانی سالم، باهوش وبا نشاط و کارآمد داشته باشند شکی نیست.

درواقع داشتن دغدغه های این چنینی باعث می شود که اولویت های آنها درشرایط های زمانی متفاوت برای پرورش و تربیت کودکانشان تغییر کند. 

این موضوع برای والدین با پی بردن به این نکته که سالهای اولیه شکل گیری و رشدکودکشان در ساختار اساسی شخصیتش تعیین کننده است، پررنگتر و از اهمیت بیشتری نیز برخوردار می شود. بنابراین شناخت هر چه بیشتر در رشد کودک، ما را به سمت و سوی رفتاری مناسب و درست نسبت به کودکمان سوق می دهد. شناختی که مهم ترین عامل در تربیت کودک محسوب می شود و با آن می توان سلامت روانی کودکمان را تامین کنیم. در این مقاله سعی ما بر این است که با توجه به اهمیت این موضوع، رفتارهای طبیعی کودکان را در 2 تا 5 سالگی به سادگی شرح دهیم تا در نحوه واکنشمان نسبت به رفتارهای طبیعی آنها دچار تناقض و اضطراب و سردرگمی نشویم. در نتیجه پله پله با  شناخت کامل، رفتاری مناسب نسبت به عملکرد کودکمان خواهیم داشت.

«کودکان در 2 سالگی»

-فرایند رشد کودک در دو سالگی استقلال طلبی و کسب قدرت است که گاها به بداخلاقی و لجبازی نیز منجر می شود. این رفتار امری طبیعی برای کودکان دو ساله مخصوصا در شرایطی که ممکن است هنوز مهارت های زبانی را به خوبی یاد نگرفته اند باشد.

در نتیجه اینگونه رفتارها ممکن است کنترل وضعیت را برای والدین سخت و کمی پیچیده کند در حالی که توجه و هدایت صحیح کودک در این شرایط نکته ای بسیار مهم در رشد اخلاقی و اهمیت فراوانی در شهامت او در بزرگسالی دارد که باید از همین دو سالگی به درستی کنترل شود.

-کشف و وارسی و تمایل به کسب مهارت ها و کنجکاوی و سرک کشیدن به مکان های مختلف خانه تجربه های هستند که آنها را استاد بهم ریختگی می کند.   

-عدم تعادل در این سن منجر به عصبانیت، لجبازی و رفتار های غیر قابل پیش بینی می شود. این رفتار ناشی از پی بردن به اینکه می تواند اظهار نظر کند است منجر به اصرار بر روی خواسته اش می شود و امکان تکرار این رفتار را بیشتر می کند. صبور بودن والدین برای چنین رفتارهای موقتی بهترین گزینه است. در صورت مرتکب شدن کارهای اشتباه، با روشکاملا قاطع اما آرام با ذکر دلایل مخالفت می توان گوشزد کرد که کار درستی را انجام نمی دهد.

- پرسش های پی در پی و کنجکاوی برای دانستن از دیگر فرایند یادگیری آنها محسوب می شود.

-تلاش و بهانه های مختلف برای نخوابیدن و بیدار ماندن

-از دادن اسباب بازی هایش به دیگران خودداری می کند.

-سرعت یادگیری مخصوصا بیان کلمات را به وضوح و مشارکت در کمک کردن به والدین در انجام کار ها را می توانید در آنها ببینید.

مهارت های اجتماعی او هنوز کامل نشده پس انتظار زیادی در روابطش با دیگر کودکان و یا خواهر و برادرهایش نداشته باشید.

 

 

«کودکان در سه سالگی»

-داشتن دوست خیالی برای کودک در این سن اصلا جای نگرانی ندارد بلکه دراستقلال، خلاقیت و اجتماعی بودن کودک موثر است.

-کودکانی به شدت غافلگیر کننده و کنجکاو که تفاوت های خود و دیگران را به راحتی درک می کنند و هراسی از پرسیدن سوالات خود از این بابت در حضور دیگران ندارند. سوالاتی چون: چرا این آقا فقط یک پا دارد؟ جواب و توضیحات شما به سادگی می تواند دریچه های جدیدی از یادگیری را به روی او باز کند. 

-سه سالگی اوج دلبستگی کودک به مادر است و کودک با صدا و لمس بدن مادراحساس آرامش و امنیت را تجربه می کند. 

-توانایی هایی چون تحرک و بی پروایی بیشتر، خوردن غذا بدون ریختن از قاشق،نگه داشتن شکل صحیح تری از مداد در دستانش و کشیدن شکل هایی واضح تر از قبل

-ترس قبل از خواب طبیعی است . بنابراین به جای توضیحاتی چون اینجا چیزی برای ترسیدن  وجود ندارد! که برای انها قابل پذیرش نیست. بنابراین او را در مقابله با این ترس بسته به نوع و شخصیت کودکتان راهنمایی کنید. احساس همدردی با او از اینکه شما هم در کودکی با چنین وضعیتی روبه رو بودید. استفاده از داستانهای تخیلی برای از بین بردن هر آنچه که کودک شما از آن هراس داردو..  

مطالبی که ذکر شد نمونه هایی از موارد طبیعی رفتار کودکان در 2 و 3 سالگی بود شما هم می توانید تجربیات خودتان را در این زمینه با دیگران به اشتراک بگذارید.آموزش کودک معرفی کتاب دو سالگی کودک سه سالگی کودک والدین موثر
نظرات کابران باهوک ریویو