خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

اسرار آمیزترین غارهای جهان

اسرار آمیزترین غارهای جهان

اسرار آمیزترین غارهای جهان

دیدن شگفتی های طبیعی جهان مانند؛ غارها، همراه با پیچیدگی ها وجذابیت های دیدنی اش همیشه جالب و شگفت انگیز بوده و از جاذبه های مهم گردشگری هر کشوری محسوب می شود.

غارهایی با یخ، قندیل وسنگهای زیبا، ناودیس‌های خارق‌العاده‌ یا دهلیزهای تو در تو وعمیق که دیدنشان حیرت انگیز است. درواقع سفر به اعماق زمین و دیدن این نوع از جاذبه های طبیعی بی نظیربرای هر شخصی می تواند دنیایی از تجربه های نو و شگفت انگیز و در عین حال ترسناک و پر رمز و راز را به همراه داشته باشد.

در کشور ما به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی در بیش از 24 استان غارهای متعدد و زیبا و حتی اسرار آمیزی وجود دارد که با بیشتر آنها آشنا هستید. به همین دلیل می خواهیم سری بزنیم به زیباترین غارهای جهان که شاید در موردشان کمتر شنیده باشید غارهایی بزرگ و منحصر به فرد که چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

«غار سون دونگ»

این غار در ویتنام و در مرز با لائوس در کنار دهکده دونگ قرار دارد. از کشف این غار با قدمت بیش از چهار میلیون سال قبل  که بزرگترین و در حال از زیباترین غارهای جهان به شمار می رود زمان زیادی نگذشته است. این مکان اولین بار به وسیله یک فرد محلی کشف شد و پس از گذشت سالها به کمک یک زوج غارنشین بریتانیایی در سال 2009 به ثبت جهانی یونسکو رسید و تا کنون بیش از ۱۵۰ غار و ۱۴۰ کیلومتر تونل در این غار کشف و شناسایی شده است. گذشته از وسعت و بزرگ بودن خارق العاده این غار وجود طبیعت و زیبایی های شگفت انگیزوبی نظیر و مسحور کننده ای که در خود جای داده برای هر بیننده ای حیرت انگیز خواهد بود به شکلی که تنها پس از ورود به این غار خود را در دنیایی دیگر به غیر از زمین احساس خواهید کرد.

 این تعاریف از آنجایی گفته می شود که با ورود به این غارعظیم شما با دیدن دریاچه، جنگل، صخره هایی بلند ویا حوضچه های که روی زمین خشک شده اند و سنگ های ریز درون آن ها باقی مانده و دیگر دیدنی های منحصر به فرد حیرت زده خواهید شد. غار سون دونگ 9 کیلومتر طول، ۲۰۰ متر ارتفاع و ۱۵۰ متر عرض دارد و مسیر عمودی ورود به غار بلند تر از یک ساختمان چهل طبقه است که  شما را با یک ستون غول پیکر از رسوبات کربنات کلسیم همانند برجی بلند مواجه می کند.  ورود به این غار برای همگان آسان و در دسترس نیست چرا که نیاز به گرفتن مجوز دارد. در سال 2015 تنها 500 مجوز آن هم با دسترسی های محدود صادر شد اما در سال 2013 با تسهیل شدن دسترسی جهانگردان به این غار گروهی به این مکان رفتند و از شگفتی های آن دیدن کردند.

«غار رید فلوت»

منطقه ای پوشیده از سنگ های آهکی همراه با تلا لو و بازتاب رنگ های طبیعی بر روی سنگ ها، کاخی زیبا را در اعماق زمین از هنرهای طبیعی در خود جای داده؛ به غار رید فلوت مشهور است. این مکان یکی از پر بازدید کننده ترین مناطق گردشگری چین، در شمال غرب شهر گوئی لین، محسوب می شود. غار رید فلوت پوشیده از ستون های سنگی و اشکال خارق العاده که ماحصل چکیدن میلیون ها سال قطره های آب به زمین است.

این غار با قدمت 180میلیون سال به زیباترین غار آهکی جهان پوشیده از سنگ آهک طبیعی مشهور است. غار رید فلوت یکی از زیبا ترین جلوه های بصری از ترکیب رنگ های شاد و سنگ ها را تشکیل می دهد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. سنگ هایی که به شکل ستون هایی  از کف غار و یا ستون هایی با شکل های مختلف از سقف غار آویزان است پدیده ای که همنشینی با رنگ ها زیبایی هایش را صد چندان کرده.  طول غار 240متر است و در آن سنگ نوشته هایی دیده می شود که نشان از قدمت آن دارد.

«غارهای ویتومو»

اگر می خواهید به آسمان پر از ستاره آن هم در اعماق زمین سفر کنید. غارکرم های شب تاب را از دست ندهید. غاری که روشنایی اش را در اعماق زمین مدیون کرم های شب تابی است که آن را به آسمانی پر ستاره پوشیده از رنگ های آبی و سبز تبدیل کرده اند. غار کرم های شب تاب در شهر ویتومو، نیوزلند که این شهر را به یکی از پر بازدید کننده ترین مناطق گردشگری نیوزلند تبدیل کرده است.

ساختار شکل گیری غار به 30میلیون سال قبل بر می گردد. سال 1887تینورا رئیس محلی مائوری و ییک نقشه بردار به نام میس در کاوش غار متوجه مسیر ورودی این غار شدند که اکنون ورود اصلی به غار از همین راه میسر است. محیط مرطوب و تاریک این غار محلی مناسب برای کرم های شب تاب است.  این کرم ها با مواد شیمیایی که از خود ساطع می کنند که در ترکیب با اکسیژن هوا نور تولید می شود. نور این کرم ها از دمشان است آنها به وسیله تارهای چسبناکی که می تنند حشرات دیگر را به دام می اندازند و از این راه تغذیه می کنند.زیبا ترین غار های جهان غار سون دونگ غار رید فلوت غارنوردیمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
ماجرای ریش رستم چیست؟!

نظرات کابران باهوک ریویو