خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

ارتقا ایمنی جاده ها

ارتقا ایمنی جاده ها

ارتقا ایمنی جاده ها

در 100 سال گذشته رشد سریع اتومبیل ها و شهرنشینی موجب تحولات عظیمی در کنترل و هدایت موج جمعیت شهری شده است. با توجه به رشد فزاینده ی جمعیت ضرورت کاهش آلودگی های فسیلی، منابع انرژی، خسارت های مادی و زمان های تلف شده بیش از پیش خودنمایی می کند. 

به همین دلیل است که سیستم های هوشمند کنترل ترافیک وارد عمل شدند تا بتوانند مشکلات مذکور را حل و فصل کنند.

اولین چراغ های راهنمایی در سال 1920 در دیترویت میشیگان نصب و مورد استفاده ی شهروندان قرار گرفت. از همین زمان کم کم چراغ های کنترل اتوبان ها، تابلوهای متغییر، سیستم های کنترلی سرعت و ده ها سیستم هوشمند دیگر یکی پس از دیگری به کنترل ترافیکی شهرها و جاده ها کمک کردند.حدود سالهای 1980 بود که کنترل سیستم های حمل و نقل هوشمند با هدف ارتقای سطوح ایمنی جاده ها و خیابان ها، کارایی و ارزانی در رفت و آمدها، راه اندازی شد. به مرور زمان چراغ ها از شکل ابتدایی به سمت هوشمند بهینه شدند تا با استفاده از کامپیوترهای آن زمان کنترل ترافیک ها را سیستماتیک و هوشمند بسازند.

این برنامه در دهه ی 90 میلادی به پشتوانه ی تحقیقات دولت فدرال آمریکا و همکاری دانشگاهیان وصنعتکاران از سال های 60؛ آغاز به کار کرد. سیستمی که براساس حجم و شمارش ترافیک برنامه های متغییری را به چراغ های راهنمایی ترافیکی ارسال می کرد که از موج زمانی و مکانی ترافیک بکاهد.

به طور کلی دهه ی 60 میلادی عصر پیشرفت های تکنولوژی در حیطه ی ترانزیستورها، رادیو، تلویزیون و ماهواره های هواشناسی در کل دنیا بود. کامپیوترهای ترانزیستوری دیجیتال، کمک شایانی به صنعت حمل و نقل و ترافیکی جهان داشت. پس از آن در سالهای 70 میلادی این علاقه به رشد این چنینِ سیستم ها به سطح بین المللی بسط و گسترش یافت،به طوری که در ژاپن در سال 1978 سیستم ارتباطات خودرویی موجب راه های نوینی در بین شهروندان شده بود و به همین ترتیب آلمان و انگلستان نیز همین سیستم را به سطح بالاتری ارتقا دادن که بوسیله ی آن می توانستند بهترین و نزدیکترین راه را در بین چند مسیر انتخاب کنند.

سال ها بعد این تکنولوژی ها به مدد خلاقیت موجب شدند تا علایم راهنمایی به طرز راهگشایی در کاستن ترافیک شهری موثر باشند.

به عنوان مثال مسوولین شهری در کشور هلند چراغ هایی رنگی بر کف پیاده روها قرار داده اند تا عابرینی که مشغول استفاده از گوشی هستند بتوانند آن را ببیند. این روشنایی ها به صورت نوار باریکی طراحی شده اند که هنگامی که عابرین سرشان به سمت پایین خم است، بتوانند آنها را مشاهده کنند.

یکی از مقامات محلی درخصوص این تکنولوژی می گوید: 

«جاذبه های شبکه های اجتماعی، بازی ها و موزیک ها بسیار زیاد است ولی اغلب اوقات این موضوع هزینه ی سنگینی دارد. این بی توجهی به ترافیک وعلائم آن موجب شده است تا به عنوان یک مسوول دولتی خواستار معکوس شدن این روند شویم و تا حدودی شرایط را پیش بینی و کنترل کنیم.»

در شهر لیسبون پرتغال برای اولین بارچراغ هایی را ساختند که به طور رقصان زمان انتظار برای سبز شدن چراغ را به لحظاتی شیرین و سرگرم کننده تبدیل می کنند. آدمک داخل چراغ از لحظه ی قرمز شدن شروع به رقصیدن می کند و اگر کمی توجه کنید خواهید فهمید که پشت چراغ اتاقکی است که عابرین داوطلبانه در آن می رقصند و این سایه ی قرمز رنگ آن هاست که روبروی شما درون قاب چراغ در حال رقص است.

در آخر منطقه ی هایدپارک لندن برای عبور دو دسته ی عابرین پیاده و سوارکاران دو چراغ مجزا از هم طراحی کرده است که با نمایش اسب زمان تردد سوارکاران از عابرین را تفکیک می کند.

همچنین در کشور بلژیک مهندسان چراغ هایی را طراحی کرده اند که به صورت یک دیوار یا سد رنگی مقابل عابرین یا اتومبیل هایی که ممنوعیت تردد دارند، کشیده می شود که به رنگ قرمز و با موزیک تایمر همراه است. در این مدل از چراغ، عابرین هنگامی که ممنوعیت تردد دارند سدی قرمز را مقابل خود می بینند که با به کار گیری جنبه های روانشناختی در رنگ و موزیک مانع حرکت آنان می شود.

در شهر فردرسیای دانمارک  برای احترام به 1781 سرباز کشته و زخمی شده ی این شهر تمامی چراغ های قرمز تصویر سرباز اسلحه به دست ایستاده ایست که برای ادای احترام بر روی چراغ های این شهر است.کاهش ترافیک چراغ راهنمایی و رانندگی هوشمند ایمنی جاده معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو